Trzech najlepszych nie zawodzi

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atptennis.com, foto: AFP

28 zwycięstwo z rzędu na kortach ziemnych odniósł dziś Rafael Nadal. 22-latek z Majorki, trzykrotny triumfator imprezy Internazionali BNL d’Italia, pokonał w ćwierćfinale swojego rodaka Fernando Verdasco 6:3, 6:3, awansując do najlepszej czwórki turnieju. Nie zawiedli też Roger Federer i Novak Djoković, którzy pewnie wyeliminowali swoich przeciwników.

Nadal zwyciężył z Verdasco po raz ósmy w ósmym pojedynku. Zaczęło się od przełamania na korzyść faworyta, ale drugi z Hiszpanów natychmiast odrobił stratę i dotrzymywał przeciwnikowi kroku. Jednak w siódmym i dziewiątym gemie „Rafa” dołożył dwa kolejne breaki i po 44 minutach triumfował 6:4. Drugi set lepiej rozpoczął się dla Verdasco, który w pierwszym i trzecim gemie miał okazje do odebrania serwisu rywalowi. Jednak Nadal świetnie poradził sobie w trudnej sytuacji i obronił w sumie osiem break pointów. W ósmym gemie zdołał przełamać rodaka i znów wygrał 6:3. O finał zagra ze zwycięzcą meczu Fernando Gonzalez – Juan Monaco.

„Wczoraj wieczorem kort był wolny a piłka ciężka. Dzisiaj panowały zupełnie inne warunki. Jednak wczoraj grałem lepiej. Popełniłem trochę błędów, szczególności w drugim secie. Na początku było ich mnóstwo. Pierwszy set był ok, ale w drugim miałem trochę szczęścia, bo Fernando mylił się w ważnych momentach”, komentował po spotkaniu triumfator.

Tegoroczne wyczyny Nadala są imponujące. Dzisiejsza wygrana była 36. w tym sezonie przy zaledwie trzech porażkach – z Gaelem Monfilsem w Doha, Andym Murrayem w Rotterdamie oraz Juanem Martinem Del Potro w Miami. Na kortach ziemnych zwyciężył we wszystkich 14 spotkaniach i od blisko dwudziestu jeden dni nie ma przerwy w rozgrywkach, bowiem turnieje odbywają się tydzień po tygodniu.

Roger Federer i Novak Djoković zmierzą się ze sobą w walce o finał. Ostatnie ich spotkanie miało miejsce w Miami, gdzie w półfinale innego turnieju z cyklu ATP Word Tour Masters 1000 Serb wygrał w trzech setach. Ani jeden, ani drugi nie mieli problemów z awansem do półfinału w Rzymie. Szwajcar z Mischą Zverevem stoczył zacięty bój tylko w pierwszym secie, wygrywając w tie breaku. W drugiej partii był wyraźnie lepszy, oddając Niemcowi dwa gemy. Djoković kontrolował sytuację w meczu z Juanem Martinem Del Potro i zwyciężył 6:3, 6:4.

Z turnieju odpadli także nasi debliści – Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Przeczytaj relację