Niespodziewany triumf Rumuna w deszczowym Rzymie

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atptennis.com, foto: AFP

Porywisty wiatr i gwałtowny deszcz sparaliżowały popołudniowe mecze w Rzymie. Tuż po siedemnastej rozpadało się na dobre, zawodnicy musieli zejść z kortów i już na nie nie powrócili. Jednak zanim aura zdominowała rywalizację, z rozgrywek zdołał odpaść rozstawiony z czternastką James Blake, a zeszłoroczny finalista Stanislas Wawrinka zapewnił sobie miejsce w drugiej rundzie.

Zajmujący 112. miejsce Victor Crivoi sprawił nie lada niespodziankę w pierwszym dniu Internazionali BNL D’Italia, pokonując dużo wyżej notowanego Jamesa Blake’a. Rumunowi do odniesienia sukcesu wystarczyła godzina i dwanaście minut. W pierwszej, bardziej zaciętej, partii padło aż pięć przełamań. Amerykanin zanotował ledwie 38% celności pierwszego podania, ale wygrał po nim 10 z 13 punktów. Jednak po drugim serwisie na swoim koncie zapisywał tylko co trzecią piłkę. Nieco lepiej radził sobie Crivoi, choć i on miał spore problemy ze skutecznością drugiego podania. Jednak w końcówce to on wykazał się lepszą koncentracją i zdobył decydujące przełamanie, wygrywając 7:5. W drugim secie Rumun trochę poprawił swoją grę, a Blake nieznacznie ją pogorszył. Zaowocowało to dwoma breakami na korzyść Crivoia (przy jednym dla Amerykanina) i zwycięstwem niżej notowanego tenisisty 6:3.

Niespodziewany finalista turnieju w Rzymie z zeszłego roku – Stanislas Wawrinka – nie miał problemów z awansem do drugiej rundy. Szwajcar spędził na korcie blisko półtorej godziny, ale zwyciężył Igora Kunitsyna w dwóch setach. W pierwszym wykazał się znakomitą odpornością na stres, bowiem obronił wszystkie trzy break pointy. Sam zdołał wykorzystać jedną z pięciu okazji na przełamanie rywala i zwyciężył 6:3. W drugiej partii obaj zawodnicy nieco obniżyli loty. Rzadziej trafiali pierwszym podaniem, notowali niższą skuteczność obu serwisów i popełniali więcej błędów. Zaowocowało to większą liczbą przełamań, jednak znów Wawrinka okazał się lepszy i postawił kropkę nad i, wygrywając 6:4.

Sporo z zaplanowanych na dziś spotkań się nie odbyło lub zostało przerwanych. Dokończenie lub rozpoczęcie gier nastąpi we wtorek.