Nadal, Nadal, Nadal

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Dwóch godzin i dziesięciu minut potrzebował Rafael Nadal na pokonanie Andy’ego Murraya w półfinałowym spotkaniu w Monte Carlo. Długo, ale Hiszpan po raz kolejny potwierdził, że jest niekwestionowanym liderem rozgrywek na kortach ziemnych. 22-latek z Majorki wygrał 6:2, 7:6(4) i poprawił swój bilans pojedynków w Monako na 28-1. O piąty z rzędu tytuł zagra w niedzielę z Novakiem Djokoviciem.

Pierwsi na kort wyszli rozstawiony z trójką Djoković i Szwajcar. Tym razem nie Roger Federer, a lepiej spisujący się od niego w Monako Stanislas Wawrinka. Pierwsza partia była długa i zacięta i dopiero w końcówce szalę na swoją korzyść przechylił Helwet. W ciągu całego seta obronił cztery break pointy, a sam zdołał raz przełamać Serba i zwyciężył 6:4. Potem jednak losy się odwróciły. Podrażniony takim obrotem sprawy Djoković zdeklasował swojego rywala w drugiej partii, oddając mu tylko jednego gema. Wygrał 13 z 15 punktów po pierwszym podaniu i wykorzystywał liczne błędy przeciwnika. Wawrinka we własnych gemach zdołał zapisać na swoim koncie tylko siedem punktów i został dwukrotnie przełamany. Decydujący set znów przyniósł wiele emocji. Serb bardzo często trafiał pierwszym serwisem i notował po nim sporo punktów. Mimo tego Szwajcar zdołał znaleźć sposób na przełamanie. Jednak wobec swojej nieco słabszej postawy, aż trzykrotnie został przełamany i po dwóch i pół godzinach gry przegrał 3:6.

Rafael Nadal wygrał z Murrayem po raz siódmy w dziesiątym pojedynku. Hiszpan zaczął od szybkiego breaka i prowadzenia 2:0, ale Szkot natychmiast odrobił stratę i zrobiło się 1:2. Wtedy 22-latek z Majorki ponownie zdobył przełamanie i do końca partii kontrolował sytuację. Dołożył jeszcze jednego breaka i po trzydziestu siedmiu minutach zwyciężył 6:2. Drugi set był bardziej zacięty. Hiszpan również miał przewagę przełamania, ale Murray, po obronie piłki meczowej, wrócił do walki, odrobił stratę i doprowadził do tie breaka, w którym jednak musiał uznać wyższość Nadala.

„Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego meczu. Grałem lepiej niż w ostatnich spotkaniach. Bardzo się cieszę z awansu do finału i z tego, że pokonałem Andy’ego, bo to zawsze bardzo trudny przeciwniki”, relacjonował Nadal.