Amerykańska parada w słońcu Florydy

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Sam Querrey to najwyżej notowany tenisista amerykański, który w czwartek awansował do drugiej rundy Sony Ericsson Open. Awans wywalczyło również kilkoro jego rodaków: John Isner, Amer Delic i Bobby Reynolds. W drugiej fazie zawodów znaleźli się też Janko Tipsarević i Yen-Hsun Lu.

Sam Querrey w swoim pierwszym meczu w Miami pokonał Gillesa Mullera 6:4, 6:3. Spotkanie trwało nieco ponad godzinę i dominacja Amerykanina z każdą minutą była wyraźniejsza. Zwycięstwo zapewnił sobie, trzykrotnie przełamując podanie przeciwnika i ani razu nie tracąc własnego gema serwisowego. Querrey doszedł w tym roku do finału w Auckland, gdzie przegrał z Juanem Martinem del Potro, był również w ćwierćfinałach w San Jose (pokonany przez Jamesa Blake’a) i Memphis (z Andym Roddickiem). W Indian Wells odpadł w trzeciej rundzie ze Stanislasem Wawrinką. Jego kolejnym rywalem będzie Feliciano Lopez, zamykający listę rozstawionych tenisistów w turnieju.

Janko Tipsarević zwyciężył w trzech setach Jose Acasuso 6:4, 4:6, 6:3. Pierwsze dwie odsłony były wyrównane, a o triumfie jednego z graczy decydowała przewaga przełamania. W trzecim secie Serb wyraźnie zdominował grę, zdobywając dwa breaki i ostatecznie skreślając szanse Argentyńczyka w Miami. Pochodzący z Belgradu Tipsarević awansował w tym roku do ćwierćfinału w Chennai, ulegając Marinowi Ciliciowi. W Indian Wells w pierwszej rundzie przegrał z Thomazem Belluccim. Teraz zagra z Austriakiem Jurgenem Melzerem.

Pogromca Davida Nalbandiana z Australian Open, Yen-Hsun Lu, znów wydaje się być na fali wznoszącej. Reprezentant Tajwanu rozgromił Eduardo Schwanka 6:2, 6:2. Konfrontacja trwała godzinę z trzynastoma minutami. Argentyńczyk nie potrafił przełamać Lu, jednocześnie stracił aż cztery własne gemy serwisowe. 26-latek z Tajpej osiągnął w tym roku trzecią rundę w Melbourne. O wejście do tej samej fazy w Miami zagra z Igorem Andriejewem.

Swoich przeciwników poznali również najwyżej notowani tenisiści w górnej połówce drabinki gry pojedynczej. Rafael Nadal (nr 1) spotka się z Teimurazem Gabaszwilim, Andy Murray (nr 4) z Juanem Monaco, Juan Martin del Potro (nr 6) z Martinem Vassallo Arguello, a Fernando Verdasco (nr 8) z Benjaminem Beckerem.

Sam Querrey (Stany Zjednoczone) – Gilles Muller (Luksemburg) 6:4, 6:3
Yen Hsun Lu (Tajwan) – Eduardo Schwank (Argentyna) 6:2, 6:2
Janko Tipsarević (Serbia) – Jose Acasuso (Argentyna) 6:4, 4:6, 6:3