Djoković przegrał z samym sobą

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

Dwa piątkowe ćwierćfinały męskiego turnieju w Indian Wells zawiodły. Mimo że obsada była znakomita, emocji niewiele. Rozstawiony z trójką Novak Djoković po bardzo przeciętnym spotkaniu uległ faworytowi gospodarzy Andy’emu Roddickowi 3:6, 2:6. Juan Martin Del Potro nie potrafił przeciwstawić się liderowi światowego rankingu. Rafael Nadal w niecałe dwie godziny zwyciężył 6:2, 6:4.

Ćwierćfinałowe spotkanie Djokovica z Roddickiem było jeszcze jednym dowodem na to, że największym mankamentem Serba jest kondycja. Ciężko przypuszczać, żeby błędy, jakie popełniał w piątkowym meczu, wynikały z czegokolwiek innego niż zmęczenie. Roddick już w pierwszym gemie przełamał rywala i objął prowadzenie 2:0. Grał pewnie, serwis mu służył, a Djoković posyłał sporo piłek w aut albo w siatkę. W końcówce Amerykanin dołożył kolejnego breaka i wygrał 6:3, a Serbowi policzono aż 16 niewymuszonych błędów. Na początku drugiego seta można było odnieść wrażenie, że trzeci tenisista świata wraca do walki. Jednak po niezłym starcie, szybko zaczął ponownie popełniać błędy, które wykorzystywał Roddick. Od stanu 2:2 na korcie panował już tylko Amerykanin, który wygrał cztery kolejne gemy i awansował do półfinału.

W walce o finał rywalem reprezentanta gospodarzy będzie Rafael Nadal. Hiszpan nie miał zbyt wielkich problemów z pokonaniem Juana Martina Del Potro. 20-latek z Tandil już w trzecim gemie stracił podanie, a w piątym obronił kilka break pointów. Szybko, po kilkunastu minutach gry, poprosił o interwencję lekarza z powodu kłopotów z prawym łokciem. Po powrocie na kort niewiele był w stanie wywalczyć i pierwszą partię przegrał 2:6, notując w niej tylko 55% piłek wygranych po pierwszym i 46% po drugim podaniu. W drugim secie obraz gry nieco uległ zmianie, ale głównie za sprawą słabszej postawy faworyta niż znacznie lepszej Del Potro. Drugi serwis Hiszpana nie robił na Argentyńczyku wrażenia. 20-latek wykorzystywał to i zdobywał sporo punktów. Raz udało mu się nawet odebrać podanie przeciwnikowi, ale sam został przełamany dwukrotnie i to Nadal awansował do półfinału.