Pierwszy tytuł asa z Serbii

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Novak Djoković został nowym mistrzem Barclays Dubai Tennis Championships. W dzisiejszym finale najwyżej rozstawiony Serb pokonał Davida Ferrera 7:5, 6:3. W grze podwójnej triumfowali Rik de Voest i Dmitrij Tursunow.

Batalia pomiędzy pierwszym a czwartym tenisistą arabskiego turnieju opierała się głównie na grze z linii końcowej. Już po sześciu gemach Djoković prowadził 4:2, mając w zapasie przewagę przełamania. Pochodzący z Belgradu tenisista nie potrafił jednak tego wykorzystać, pozwolił się przełamać i w efekcie Ferrer wrócił do gry. Wkrótce Serb wyszedł na prowadzenie 5:3, ale znów je zmarnował. Hiszpan odnalazł się w tej sytuacji i wyrównał stan meczu na 5:5. Dwa kolejne gemy i cały set znalazły się jednak na koncie faworyta. Druga partia rozpoczęła się wysokim i błyskawicznym prowadzeniem Novaka 3:0. Tym razem mistrz Tennis Masters Cup nie pozwolił się dogonić niżej notowanemu przeciwnikowi i po godzinie oraz trzydziestu ośmiu minutach został zwycięzcą całej imprezy.

Grałem agresywnie i w najważniejszych momentach byłem spokojny i mieszałem style, czego David nie lubi – powiedział szczęśliwy Djoković. – On lubi grać w ten sam sposób i jest bardzo ciężko pracującym zawodnikiem. Zmusza cię do pracowania na każdy pojedynczy punkt. To dla tego od kilku lat znajduje się w czołówce. Byłem z siebie naprawdę dumny, doszedłem do finału i tam nie miałem nic do stracenia. Nikt nie jest faworytem w finale. Myślę, że to taki mecz, w którym każdy ma motywację, aby wygrać tytuł.

Novak Djoković zdobył swoje pierwsze mistrzostwo w tym sezonie, a dwunaste w karierze (w osiemnastym finale). Mieszkający w Monte Carlo zawodnik w zeszłym sezonie wygrał cztery tytuły, na czele z pierwszym wielkoszlemowym w Melbourne (po finale z Jo – Wilfriedem Tsongą), następnie był najlepszy w Indian Wells, Rzymie i Tennis Masters Cup. Na igrzyskach w Pekinie zdobył brązowy medal po pojedynku z Jamesem Blake’m.