Nieskoncentrowani faworyci

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Novak Djoković i Gilles Simon awansowali do drugiej rundy turnieju ATP w Dubaju. Serb pokonał kwalifikanta z Włoch Flavio Cipollę 6:3, 6:2, ale wynik nie odzwierciedla do końca przebiegu gry. Męczarnie na korcie przeżywał rozstawiony z trójką Simon, który przegrał pierwszego seta z 469. na świecie Mohammedem Ghareebem, a potem po ciężkim boju wygrał dwa kolejne.

Jednym z najbardziej elektryzujących spotkań pierwszej rundy turnieju Barclays Dubai Tennis Championships była konfrontacja Marata Safina z Richardem Gasquetem. Mimo że to Rosjanin był rozstawiony, triumfował Francuz, ale po blisko dwugodzinnej  wyrównanej walce. Obaj zawodnicy zanotowali w meczu po 10 asów, ale większy użytek  z podania robił jednak Gasquet. O ile skuteczność piłek wygrywanych po pierwszym serwisie zarówno u Rosjanina jak i Francuza oscylowała w okolicach 73%, o tyle groźniejsze drugie podanie posiadał reprezentant Trójkolorowych. W całym meczu Safinowi tylko raz udało się przełamać rywala. Było to w końcówce drugiego seta i od razu zapewniło mu zwycięstwo w partii. Jednak Gasquet zyskał trzy breaki i wygrał ostatecznie 6:3, 5:7, 6:3.

Novak Djoković stracił tylko pięć gemów w meczu z Flavio Cipollą, ale na korcie spędził zaledwie kwadrans mniej niż toczący zacięty mecz Safin i Gasquet. Najwyżej rozstawiony Serb dysponował dobrym pierwszym podaniem, ale dużo słabszym drugim i to głównie przez to musiał się tak długo męczyć. Kwalifikant z Włoch nie pokazał dzisiaj nic specjalnego, ale wobec gorszej koncentracji Djokovicia długo mógł mieć nadzieje na wyrównaną walkę. Serb wykorzystał zaledwie 5 z 11 break pointów, jednak w decydujących momentach w końcu przypieczętowywał przewagę, wygrywając 6:3, 6:2.

Ponad dwie godziny męczył się na korcie Gilles Simon. Francuz, który, wydawałoby się, powinien pokonać mało znanego Mohammeda Ghareeba z zamkniętymi oczami, stoczył z nim długi i równy bój. Reprezentant Kuwejtu zajmuje dopiero 469. miejsce w rankingu ATP, a w Dubaju gra z „dziką kartą”. Pierwszego seta jednak wygrał 7:5, zyskując decydującego breaka w końcówce partii. Dwie kolejne odsłony padły łupem faworyta, ale Simon musiał się namęczyć. Francuz momentami sprawiał wrażenie mało skoncentrowanego na grze. Miał aż 13 szans na przełamanie, ale wykorzystał tylko 4. Sam stracił podanie trzykrotnie i zanotował tylko 59% punktów wygranych po drugim podaniu. Wydaje się, że Simon wychodząc na kort, spodziewał się szybkiego i łatwego meczu i przez to miał takie kłopoty. Kto wie, jaki byłby finał spotkania, gdyby nie skuteczny i groźny pierwszy serwis. Francuz zapisał po nim na swoim koncie aż 40 z 49 piłek, co uratowało go w dzisiejszej potyczce.