Magia Tsongi: Djoković znów bezradny!

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Będzie francuski finał w Marsylii! W walce o mistrzostwo Open 13 2009 zabraknie dwóch najwyżej rozstawionych jego uczestników. Novak Djoković po raz czwarty z rzędu przegrał z Jo – Wilfriedem Tsongą, a Gilles Simon po dwusetowym spotkaniu uznał wyższość Michaela Llodry.

Jo – Wilfried Tsonga, syn Francuzki i Kongijczyka, po raz piąty miał okazję zagrać z trzecim tenisistą rankingu ATP. I po raz czwarty mecz zakończył się jego zwycięstwem, tym razem wynikiem 6:4, 7:6(1). Potężnie serwujący reprezentant gospodarzy obronił aż pięć break pointów, nie pozwalając bardziej utytułowanemu przeciwnikowi na zdobycie upragnionej przewagi przełamania. Novak Djoković tylko raz przegrał własnego gema serwisowego, ale przypłacił to porażką w pierwszej odsłonie. O losach drugiej zdecydował tie-break, w którym Serb został jednak znokautowany 7-1.

23-letni Jo – Wilfried ma szansę dołączyć do wąskiego grona tenisistów, którzy w tym roku wygrali już dwa turnieje ATP. Zaliczają się do niego: Marin Cilić (Chennai, Zagrzeb), Andy Murray (Doha, Rotterdam) i Radek Stepanek (Brisbane, San Jose, obecnie jest w półfinale w Memphis). Tsonga ma na koncie jedną wygraną imprezę w tym roku, w afrykańskim Johannesburgu przed dwoma tygodniami.

Francuz i Serb po raz pierwszy zagrali ze sobą w finale wielkoszlemowego Australian Open 2008. Był to ich najważniejszy mecz (o najwyższą stawkę) i, jak na ironię, jedyny przegrany przez reprezentanta "Trójkolorowych". Wkrótce po odniesieniu sukcesu w Melbourne Tsondze przytrafiła się kontuzja, która wyeliminowała go z rozgrywek na kilka miesięcy. W drugiej połowie roku 2008 los skojarzył tych dwóch tenisistów jeszcze trzykrotnie, ale zarówno w Bangkoku, jak i w Paryżu i Szanghaju lepszy był Jo – Wilfried.

Jego finałowym przeciwnikiem w Marsylii będzie Michael Llodra. Kolejny z Francuzów pokonał dzisiaj pierwszego zawodnika tego kraju, Gillesa Simona 7:6(5), 6:2. Rozstawiony z numerem dwa gracz miał dwie szanse przełamania kolegi, znanego głównie z osiągnięć deblowych. Nie wykorzystał ani jednej i w efekcie pierwszy set zakończył się tie-breakiem, wygranym przez Llodrę. Niżej notowany z francuskich reprezentantów był zdecydowanie lepszy w drugiej odsłonie, w której zdobył dwa breaki. Mecz trwał godzinę i osiemnaście minut.

Michael Llodra przed tygodniem nie obronił tytułu na hali w Rotterdamie. W Marsylii natomiast ma szansę dołączyć do grona tenisistów, którzy w tym roku zdobyli jednocześnie tytuły w grze pojedynczej i podwójnej. Są to Radek Stepanek (San Jose) i Tommy Robredo (Vina del Mar).