Potyczka przyjaciół i pierwszy walkower w karierze

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Ani Andy Roddick, ani James Blake nie zdołali awansować do finału turnieju SAP Open, rozgrywanego w San Jose. Faworyzowani Amerykanie przegrali mecze półfinałowe odpowiednio z Radkiem Stepankiem i Mardym Fishem. Czech awansował również do finału gry podwójnej, gdzie partneruje mu Tommy Haas.

James Blake (numer 3) i Mardy Fish (numer 5) to w San Jose partnerzy deblowi. I ten fakt uczynił ich spotkanie w singlu ciekawszym. Niżej notowany z reprezentantów Stanów Zjednoczonych odniósł jednak wysokie zwycięstwo 6:3, 6:2, w godzinę. Amerykanin zaserwował szesnaście asów, a Blake nie otrzymał ani jednej szansy na przełamanie. Jak okazało się kilka godzin później, James miał problemy z prawą kostką. Uraz skłonił go do poddania walkowerem planowanego meczu półfinałowego w grze podwójnej.

Do pierwszego gema, w którym serwował – czyli drugiego gema w meczu – nie wiedziałem, że on jest kontuzjowany – powiedział Mardy Fish o decyzji swojego przyjaciela. – To oczywiście pech dla niego i dowód na to, jak bardzo szanuje swoją grę… przez całą karierę nigdy nie wycofał się z meczu. A ja starałem się zapomnieć o tym, że gram z najlepszym przyjacielem.

We wcześniejszych fazach turnieju w San Jose Fish pokonał między innymi Lleytona Hewitta i Juana Martina del Potro. W walce o mistrzostwo jego rywalem będzie Radek Stepanek (numer 4).

Najwyżej notowany spośród czeskich tenisistów okazał się lepszy od Andy’ego Roddicka 3:6, 7:6(5), 6:4, w powtórce zeszłorocznego finału SAP Open. Stepanek obronił dziesięć z jedenastu szans break pointowych (pozwolił się przełamać jedynie w pierwszym secie, co kosztowało go przegranie tej partii). Amerykanin zaserwował 19 asów, z czego połowę w odsłonie otwarcia. Mecz trwał dwie godziny i trzynaście minut.

Narzeczony Nicole Vaidisovej wygrał w tym roku turniej w Brisbane, pokonując w finale Fernando Verdasco. Hiszpan jednak szybko wykorzystał możliwość rewanżu – uczynił to w trzeciej rundzie Australian Open.

W finale gry podwójnej spotkają się Tommy Haas i Radek Stepanek oraz Jarkko Nieminen i Rohan Bopanna. Co ciekawe, w stawce tej brakuje reprezentanta gospodarzy. Ich główni faworyci, Bob i Mike Bryanowie, odpadli w ćwierćfinale. Po raz ostatni w San Jose decydujący mecz gry podwójnej został rozegrany bez Amerykanów w edycji 2005. Wówczas to Wayne Arthurs i Paul Hanley zwyciężyli Yvesa Allegro praz Michaela Kohlmanna.

Półfinały singla:
Radek Stepanek (Czechy, 4) – Andy Roddick (Stany Zjednoczone, 1) 3:6, 7:6(5), 6:4
Mardy Fish (Stany Zjednoczone, 5) – James Blake (Stany Zjednoczone, 3) 6:3, 6:2