Jo-Wilfried triumfuje w mieście złota

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Jo-Wilfried Tsonga wygrał pierwszą po trzynastu latach przerwy edycję turnieju South African Tennis Open. Syn Francuzki i Kongijczyka pokonał w finałowym starciu swojego rodaka, Jeremy’ego Chardy 6:4, 7:6(5). W grze podwójnej triumfowali niespodziewanie James Cerretani i Dick Norman.

Tsonga, rozstawiony w zawodach z numerem jeden, nie miał w ostatnim meczu imprezy łatwego zadania. Jego przeciwnik, Jeremy Chardy, grał w finale turnieju ATP po raz pierwszy w karierze i z pewnością chciał sprawić jak najlepsze wrażenie.  Pierwszy set przebiegał zgodnie z regułą własnego podania przez pierwsze dziewięć gemów. W dziesiątym niżej notowany z zawodników stracił panowanie nad grą i został przełamany. W drugiej odsłonie obydwaj Francuzi pilnowali swoich gemów serwisowych i do rozstrzygnięcia partii konieczny okazał się tie break. Tam lepiej spisał się Tsonga i to on został mistrzem South African Tennis Open.

Wykonałem w tym tygodniu świetną pracę i cieszę się tym momentem – powiedział francusko – kongijski zwycięzca. – Jestem szczęśliwy z mojego sukcesu i czekam z niecierpliwością na obronę mojego tytułu w przyszłym roku.

Niemniej zadowolony był Jeremy Chardy: Gratuluję Jo – Wilfriedowi dobrego meczu i życzę mu wielu sukcesów w tym roku. Osiągnięcie finału turnieju ATP było fascynujące.

Tsonga wygrał swój trzeci profesjonalny singlowy turniej w karierze. Poprzednie wygrał w drugiej połowie 2008 roku w Bangkoku i Paryżu. Dwanaście miesięcy temu doszedł do finału Australian Open. Francuz ma na koncie również zdobycze deblowe, a konkretnie trzy zawodowe tytuły – z Lyonu (2007), Sydney (2008) i Brisbane (2009).

W finale gry podwójnej laury przypadły w udziale zawodnikom ze Stanów Zjednoczonych i Belgii. James Cerretani i Dick Norman ograli faworyta publiczności, Rika de Voesta i jego australijskiego partnera, Ashley Fishera 6:7(7), 6:2, 14-12. Mistrzowie tej konkurencji obronili dwie piłki meczowe. Cerretani, urodzony w 1981 roku w Reading w stanie Massachusetts, po raz drugi w karierze okazał się najlepszy w imprezie gry podwójnej. Debiutancki tytuł zdobył w zeszłym roku w austriackim Kitzbuehel. O dziesięć lat starszy Norman swoje pierwsze mistrzostwo wygrał w 2007 roku w Chennai.

Finał singla:
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 1) – Jeremy Chardy (Francja, 5) 6:4, 7:6(5)

Finał debla:
J. Cerretani, D. Norman (Stany Zjednoczone, Belgia) – R. Voest, A. Fisher (RPA, Australia, 4) 6:7(7), 6:2, 14-12

Sprawdź komplet wyników z Johannesburga!