Łukasz Kubot w trzeciej rundzie debla

Najlepszy z polskich tenisistów w grze pojedynczej, Łukasz Kubot, w parze z Austriakiem Olivierem Marachem awansowali do trzeciej rundy turnieju gry podwójnej mężczyzn wielkoszlemowego Roland Garros. Po porażce pary Mariusz Fyrsteberg / Marcin Matkowski Kubot jest jedynym polski deblistą w stawce.

Od pierwszych piłek spotkanie przeciwko rozstawionym z numerem szesnastym Argentyńczykom Martinowi Garcii i Sebastianowi Prieto miało zacięty przebieg. Rozstrzygnięte zostało w trzech setach, a najkrótszy z nich trwał 57 minut. W pierwszej odsłonie polsko – austriacka para dominowała w liczbie wygranych piłek po własnym serwisie, zarówno pierwszym, jak i drugim. Tenisiści zaserwowali pięć asów, ale też trzykrotnie popełniali podwójne błędy serwisowe. Zwycięstwo w secie zapewniła im przewaga jednego przełamania. Argentyńscy rywale nie wykorzystali ani jednej z dwóch możliwości odebrania serwisu Kubotowi i Marachowi. Wynik seta: 6:4.

Statystyki trafionego serwisu wyrównały się w drugim secie i oscylowały w okolicach 60%. Obydwie pary zostały dwukrotnie przełamane i set został rozstrzygnięty w tie-breaku, w którym para z Argentyny wygrała 7:1. Set padł łupem duetu południowoamerykańskiego z przewagą czterech punktów nad deblem europejskim.

Najdłuższy i najbardziej zacięty był set trzeci. Obie pary wygrały dokładnie tyle samo piłek i po razie zostały przełamane. Kubot i Marach częściej zagrożeni byli utratą własnego podania, ale często wychodzili z opresji obronną ręką. Rozgrywka tie-breakowa została rozstrzygnięta na korzyść Polaka i Austriaka 8:6.

Ewentualnymi rywalami polsko-austriackiego duetu w trzeciej rundzie mogą być najwyżej rozstawieni amerykańscy bracia bliźniacy, Bob i Mike Bryanowie, którzy są jednak jeszcze w drugiej rundzie. Czekają na rywala wyłonionego w pojedynku Daniele Bracciali / Ivan Ljubicić – Gael Monflis / Josselin Ouanna.

Łukasz Kubot debiutuje w turnieju deblistów Roland Garros. Olivier Marach po raz pierwszy wystąpił w 2006 roku w parze z Cyrilem Sukiem. Czesko – austriacka osiągnęła  drugą rundę turnieju.

W pozostałych spotkaniach piątkowych awans do kolejnych rund turnieju gry podwójnej mężczyzn wywalczyli m.in. Arnaud Clement i Michael Llodra, Jonathan Erlich i Andy Ram oraz Yves Allegro i Jim Thomas.

Wyniki I rundy turnieju debla mężczyzn:
Arnaud Clement / Michael Llodra (Francja, 10) – Gilles Simon (Francja) / Stanislas Wawrinka 6:3, 6:0
Jonathan Erlich / Andy Ram (Izrael, 7) – Sebastien Grosjean / Cyril Saulnier (Francja) 5:7, 6:4, 6:2
Bob Bryan / Mike Bryan (Stany Zjednoczone, 1) – Kristian Pless (Dania) / Vincent Spadea 6:2, 6:1
Yves Allegro (Szwajcaria) / Jim Thomas (Stany Zjednoczone, 13) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy) / Stefan Koubek (Austria) 6:3, 6:1
Lukas Dlouhy / Pavel Vizner (Czechy, 9) – Thierry Ascione / Eduard Roger-Vasseli (Francja) 6:1, 6:2
Wyniki II rundy turnieju debla mężczyzn:
Łukasz Kubot (Polska) / Olivier Marach (Austria) – Martin Garcia / Sebastien Prieto (Argentyna, 16) 6:4, 6:7(1); 7:6(6)