Półfinałowe porażki Francuzów

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Radek Stepanek i Fernando Verdasco zmierzą się w finale turnieju ATP w Brisbane (World Tour 250). Zarówno Czech, jak i Hiszpan pokonali reprezentantów Francji, odpowiednio Richarda Gasqueta i Paula-Henri Mathieu.

Zdecydowanie trudniejsza przeprawę miał rozstawiony z „ósemką” Radek Stepanek. 30-letni tenisista z Karwiny okazał się lepszy od Richarda Gasqueta (nr 7), pomimo iż pierwszą partię przegrał do dwóch. Na początku spotkania doświadczony Czech miał spore problemy z podaniem. Sytuacja uległa zdecydowanej zmianie w drugim secie. Stepanek serwował jak z nut, wygrywając 91 procent piłek po pierwszym i 67 po drugim podaniu. Dobra dyspozycja serwisowa w połączeniu z dwoma brekami zaowocowała zwycięstwem w drugim secie do dwóch. Decydująca partia była najbardziej wyrównana. Ostatecznie górą okazał się 30-letni Stepanek, który po 2 godzinach i 12 minutach gry triumfował 2:6, 6:2, 6:4.

30-letni Czech wystąpi w ósmym finale imprezy ATP w karierze. Dotychczas wywalczył dwa tytułu, triumfując w Rotterdamie i Los Angeles. Stepanek zajmuje obecnie 26. pozycję w rankingu ATP.

Myślę, że cały mecz stał na wysokim poziomie, nawet przegrany przeze mnie pierwszy set. To było trudne spotkanie. Wydaje mi się, że w drugim i trzecim secie grałem bardziej agresywnie. Próbowałem kończyć akcje i chyba to zadecydowało o moim zwycięstwie” – spekulował Stepanek. „To wspaniałe uczucie wygrać cztery spotkania z rzędu w pierwszej imprezie sezonu. Czuję się pewny siebie i jestem zadowolony ze tego, jak gram” – dodał 30-letni Czech.

Jego finałowy przeciwnik, Fernando Verdasco, spędził na korcie znacznie mniej czasu. 25-latek z Madrytu ograł Paula-Henri Mathieu w stosunku 6:2, 6:1. W sobotnim półfinale Hiszpan odnotował zdecydowanie lepsze statystyki serwisowe i aż pięciokrotnie przełamał podanie 26-letniego Francuza. Notowany na 15. pozycji w rankingu ATP Verdasco poprawił bilans konfrontacji z Mathieu na 5:0.

Na pewno nie spodziewałem się takiego rezultatu. Jestem zadowolony ze swojej gry. Czuję się naprawdę dobrze, gram najlepiej jak mogę i po prostu próbuję wygrać każdy mecz, gdy tylko jest taka możliwość” – powiedział leworęczny Hiszpan, dla którego będzie to pierwszy finał turnieju ATP na nawierzchni twardej.

Dotychczas Fernando Verdasco wygrał dwa turnieje ATP (Walencja, Umag) oraz wystąpił w czterech innych finałach.

Finałowa konfrontacja Stepanka z Verdasco będzie trzecim starciem tych zawodników. Dotychczas w ich wewnętrznej rywalizacji 2:0 prowadzi Czech.