Gasquet lepszy od swojego rodaka

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Richard Gasquet i Radek Stepanek awansowali do półfinału imprezy ATP w Brisbane. Zarówno Francuz, jak i Czech pokonali wyżej rozstawionych rywali. Obaj musieli odrabiać straty, gdyż solidarnie przegrali pierwsze odsłony swoich meczów.

W pojedynku dwóch młodych Francuzów lepszy okazał się Richard Gasquet (nr 7). 22-latek z Beziers pokonał starszego o rok Jo-Wilfrieda Tsongę (nr 2). Pierwsza partia nie wskazywała jednak na takie zakończenie spotkania ćwierćfinałowego. Finalista ubiegłorocznego Australian Open wygrał tę część meczu do jednego, zdobywając dwukrotnie więcej punktów od swojego rodaka. Druga odsłona była bardziej wyrównana. Jedyny break miał miejsce w ostatnim, dziesiątym gemie, a Gasquet wywalczył go m.in. dzięki podwójnym błędom Tsongi. W trzecim secie przewaga 23. w światowym rankingu Francuza była jeszcze bardziej wyraźna. Richard Gasquet uzyskał dwa breaki i po 1 godzinie i 38 minutach awansował do półfinału, wygrywając 1:6, 6:4, 6:2.

Richard Gasquet poprawił bilans spotkań z Jo-Wilfriedem Tsongą na 3:2. Ich ostatnie spotkanie miało miejsce w czwartej rundzie Australian Open 2008. Tamten mecz wygrał późniejszy finalista imprezy, Jo-Wilfried Tsonga.

Tsonga jest naprawdę sprytnym zawodnikiem, który potrafi walczyć i jest w stanie ograć każdego. Przede mną półfinał, cieszę się, że dotarłem do tej fazy zmagań. Spróbuję wygrać. Dobrze, że zacząłem sezon od półfinału bezpośrednio przed turniejem wielkoszlemowym. Gram dobrze, ale z pewnością mogę grać jeszcze lepiej” – stwierdził Richard Gasquet, który po raz ostatni wywalczył tytuł ATP w 2007 roku w Bombaju.

Półfinałowym rywalem 22-letniego Francuza będzie Czech Radek Stepanek (nr 8). 30-letni tenisista z Karwiny pokonał 2:6, 6:4, 6:3 rozstawionego z „czwórką” Szweda Robina Soderlinga. Po niepowodzeniu w pierwszym secie Stepanek szybko przystąpił do kontrataku. Drugą odsłoną zaczął od prowadzenia 3:0, a bezpieczną przewagę utrzymał do końca tej części gry. Kluczowym elementem trzeciej odsłony było przełamanie na 5:3, po którym 30-letni Czech przypieczętował awans do półfinału. Spotkanie trwało 1 godzinę i 3 kwadranse, a Stepanek odnotował w nim 9 asów.