Nie będzie finału marzeń w Doha

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Szok! Przez dwie pierwsze rundy przemknął jak burza, nie dając rywalom choćby cienia szans na odniesienie sukcesu. A dziś Rafael Nadal napotkał przeszkodę nie do pokonania i doznał niespodziewanej porażki z Gaelem Monfilsem 4:6, 4:6, odpadając z turnieju w Doha już w ćwierćfinale. Szlagierowo zapowiada się piątkowy półfinał między Rogerem Federerem a Andy Murrayem, którzy wygrali swoje dzisiejsze spotkania.

Gael Monfils zaskoczył 22-letniego lidera światowego rankingu bardzo dobrym pierwszym serwisem, konsekwencją i determinacją w grze. Czarnoskóry Francuz zaprezentował fantastyczny tenis i po raz pierwszy w karierze pokonał Nadala. We wcześniejszych trzech pojedynkach w jednym secie nie potrafił wygrać więcej niż trzy gemy. Monfils objął prowadzenie 3:1, ale Hiszpan szybko odrobił stratę, doprowadzając do remisu 4:4. Jednak  w końcówce znów lepszy był reprezentant Trójkolorowych. W drugiej partii Nadal nie miał ani jednej okazji na przełamanie. Sam przed stratą serwisu obronił się dwukrotnie, ale w decydującym fragmencie seta, Monfils ponownie zachował więcej zimnej krwi i dopiął swego, zdobywając breaka. Hiszpan zakończył turniej wcześniej niż na etapie półfinału po raz pierwszy od majowego występu w Rzymie, kiedy z powodu urazu stopy skreczował w meczu drugiej rundy z Juanem Carlosem Ferrero.

Nie zawiódł rozstawiony z numerem drugim Roger Federer, który w pierwszym secie pojedynku z Philippem Kohlschreiberem osiągnął wyraźną przewagę w każdym elemencie tenisowego rzemiosła i wygrał gładko 6:2. Druga partia była już dużo bardziej wyrównana. Obaj zawodnicy zdobyli po jednym breaku i doszło do niezwykle emocjonującego tie breaka, w którym Niemiec prowadził już 6:3, ale Szwajcar obronił wszystkie trzy piłki setowe, po czym zdobył dwa kolejne punkty, zwyciężając całe spotkanie. Federer przegrał w Doha tylko raz w swojej karierze. Miało to miejsce w roku 2003, kiedy w ćwierćfinale musiał uznać wyższość Jana-Michaela Gambilla. Przed czterema (w finale z Ivanem Ljubiciciem) i trzema (w finale z Gaelem Monfilsem) laty wygrywał zawody w Katarze.

Rywalem Szwajcara w półfinale będzie Andy Murray, z którym tenisista z Bazylei już w tym roku przegrał na pokazowym turnieju w Abu Zabi. Szkot we wszystkich trzech tegorocznych meczach w Doha wygrywał w dwóch setach, z których jeden kończył się wynikiem 6:4, a drugi 6:2. Dzisiaj trudniejszą przeprawę miał na początku, kiedy to Siergiej Stachowski prowadził z nim wyrównaną grę, ale zdobył o jednego breaka mniej. W drugiej partii Murray nie zachwycił. Serwował przeciętnie, a i z głębi kortu nie prezentował wystrzałowych zagrań, jednak postawa Ukraińca była dużo gorsza niż we wcześniejszej fazie meczu, więc Szkot nie był zmuszony do nadmiernego wysiłku.