Hiszpan i Francuz w półfinale

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

W czwartek wyłoniono dwóch półfinalistów turnieju ATP w Brisbane (World Tour 250). Do najlepszej czwórki awansował rozstawiony z „trójką” Fernando Verdasco, który pokonał Florenta Serrę, pomimo że przegrywał już 0:1 w setach.

25-letni Hiszpan został przełamany w dziewiątym gemie pierwszej partii. Był to jedyny break seta otwarcia, który sprawił, że 27-letni Francuz, Florent Serra, triumfował 6:4. Jednak Verdasco szybko otrząsnął się po tej porażce, przejął inicjatywę na korcie i zdeklasował swojego rywala w drugiej odsłonie, nie oddając mu nawet gema. W trzeciej partii to właśnie tenisista z Madrytu uzyskał jedynego breaka, wygrał tę partię 6:3 i po 1 godzinie i 54 minutach walki awansował do półfinału.

W drugim secie grałem znacznie lepiej. Nie psułem returnów, uderzałem wszystkie piłki w pole gry, grałem mocniej, z większą rotacją. Dzięki temu mój rywal znalazł się pod ścianą” – powiedział po meczu Fernando Verdasco.

Aktualny partner Any Ivanović dodał, że duży wpływ na jego grę miały doświadczenia z Pucharu Davisa. W Mar Del Plata wygrał po pięciosetowym boju z Jose Acasuso i zapewnił zwycięstwo reprezentacji swojego kraju.

Myślę, że Puchar Davisa będzie w mej pamięci przez całe życie. W trudnych momentach dzisiejszego meczu myślałem: „Mogę odrobić straty – udało się w Pucharze Davisa, dlaczego miałoby się nie udać tym razem?” – stwierdził 25-letni Hiszpan.

Półfinałowym rywalem rozstawionego z „trójką” Hiszpana będzie Francuz Paul-Henri Mathieu. 26-latek ze Strasburga pokonał 6:3, 6:4 rewelację ubiegłego sezonu, Japończyka Keia Nishikoriego. O losach obu partii zadecydowała przewaga jednego przełamania, jaką wypracował sobie Mathieu. Francuz, który w Brisbane wyeliminował już Teimuraza Gabaszwiliego oraz Ernestsa Gulbisa, odnotował w meczu ćwierćfinałowym 6 asów.

Do sporej niespodzianki doszło w turnieju gry podwójnej. Rozstawieni z „jedynką” Maks Mirnyj i Andy Ram ulegli występującym z „dziką kartą” Carstenowi Ballowi oraz Chrisowi Guccione. Występujący przed własną publicznością Australijczycy triumfowali 6:4, 6:4. Porażkę ponieśli również grający z numerem cztery, Martin Damm i Robert Lindstedt.

Wyniki ćwierćfinałów singla:
Paul-Henri Mathieu (Francja) – Kei Nishikori (Japonia) 6:3, 6:4
Fernando Verdasco (Hiszpania, 3) – Florent Serra (Francja) 4:6, 6:0, 6:3

Wyniki ćwierćfinałów debla:
C. Ball, C. Guccione (Australia, WC) – M. Mirnyj, A. Ram (Białoruś, Izrael, 1) 6:4, 6:4
F. Verdasco, M. Zverev (Hiszpania, Niemcy) – M. Damm, R. Lindstedt (Czechy, Szwecja, 4) 6:3, 6:3