Mistrz poległ po walce – Federer nie obroni tytułu!

/ Tomasz Krasoń , źródło: masters-cup.com, foto: Getty Images

Roger Federer nie obroni tytułu w turnieju Masters Cup. Ba, 27-letni mistrz z Bazylei nie wystąpi nawet w półfinale tegorocznych zmagań, gdyż w piątek poniósł drugą porażkę w grupie czerwonej i zajął w niej trzecie, niepremiowane awansem miejsce. Pogromcą zmagającego się z problemami żołądkowymi i kontuzją pleców Szwajcara został Andy Murray. Zwycięstwo odniósł także Gilles Simon, który gładko ograł Radka Stepanka.

Przed meczem z Andym Murrayem wicelider światowego rankingu znajdował się w bardzo niekorzystnym położeniu. Nie dość, że potrzebował zwycięstwa nad młodym Szkotem, to jeszcze narzekał na problemy zdrowotne. Jednak początek spotkania z 21-letnim Murrayem wskazywał, że będzie to bardzo wyrównany pojedynek. Obaj tenisiści koncentrowali się na utrzymaniu własnego podania. Jako pierwszy przełamany został Szkot, ale szybko odrobił stratę. Mistrz tegorocznego US Open i obrońca tytułu zdobył ponownie breaka w dziesiątym gemie, kończąc tym samym seta wynikiem 6:4. Wyrównany poziom utrzymał się także w drugiej odsłonie. Obaj tenisiści zdobyli po dwa przełamania i o losach seta zadecydować musiał tie break. W trzynastym gemie do trzech triumfował Andy Murray. 21-latek z Dunblane poszedł za ciosem w trzeciej partii i objął prowadzenie 3:0. Gdy wydawało się, że decydujący set będzie tylko formalnością do ataku przystąpił mistrz z Bazylei. Roger Federer wygrał cztery kolejne gemy. Jednak Szkot zdołał skontrować atak Szwajcara, wyrównał stan seta na 5:5, a następnie uzyskała breaka w końcówce, triumfując 7:5.

Spotkanie trwało 3 godziny i 1 minutę. Obaj tenisiści uzyskali w nim po 6 breaków, ale Andy Murray wywalczył łącznie o 7 punktów więcej. 21-letniemu Szkotowi udał się tym samym rewanż za porażkę w finale tegorocznego US Open.

To był dobry sezon. Cieszę się z piątego kolejnego zwycięstwa w US Open. Nie mogę doczekać się kolejnego sezonu, aby wygrać na Flushing Meadows po raz szósty. Rozegrałem niesamowity mecz finałowy na Wimbledonie, odniosłem emocjonalne zwycięstwo w domu w Bazylei oraz zdobyłem dla Szwajcarii złoty medal olimpijski w deblu. Sezon był ciężki od początku do końca” – powiedział Roger Federer.

Szwajcar po raz pierwszy w karierze nie wyszedł grupy w kończącym sezon turnieju Masters Cup. Dotychczas Federer czterokrotnie wygrał tę imprezę. 21-letni Andy Murray debiutuje w prestiżowych rozgrywkach kończących sezon.

Drugi piątkowy mecz dostarczył o wiele mniej emocji. W 71 minut Gilles Simon pokonał rezerwowego, Czecha Radka Stepanka. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:1, 6:4. Niespełna 24-letni Francuz trzykrotnie przełamał podanie swojego rywala, nie tracąc przy tym żadnego gema przy własnym serwisie. Piątkowym zwycięstwem Gilles Simon przypieczętował drugie miejsce w grupie czerwonej.

W sobotę rozegrane zostaną półfinały. Naprzeciw siebie staną Andy Murray i Nikołaj Dawydienko oraz Novak Djoković i Gilles Simon.

Wyniki grupy czerwonej:
Andy Murray (Wielka Brytania, 3) – Roger Federer (Szwajcaria, 1) 4:6, 7:6(3), 7:5
Gilles Simon (Francja, 8) – Radek Stepanek (Czechy, 9) 6:1, 6:4

Zobacz komplet piątkowych wyników oraz końcową tabelę grup czerwonej!

Przeczytaj, jak awans do półfinału Masters Cup zapewnili sobie Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski!

Turniej Masters Cup w Szanghaju obszernie relacjonowany jest także w dziale Multimedia. Zapraszamy!