Powrót Rogera w królestwie Rafaela

/ Anna Wilma , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

Już od jutra będziemy świadkami bardzo ważnego turnieju w kalendarzu męskich rozgrywek tenisowych. Panowie udadzą się do Madrytu, by walczyć o cenne punkty, które mogą zadecydować o starcie w kończącym sezon Masters Cup w Szanghaju. Jest to również przedostatnia impreza z cyklu ATP Masters Series w tym roku.

Jeden z najważniejszych turniejów ATP gości w Madrycie od 2002 roku. Wcześniej rozgrywano go w Sztokholmie, Essen i Stuttgarcie. Odkąd zawody odbywają się w stolicy Hiszpanii, żadnemu zawodnikowi nie udało się wygrać ich dwukrotnie. Triumfatorami Mutua Madrilena Masters Madrid są (w kolejności chronologicznej): Andre Agassi, Juan Carlos Ferrero, Marat Safin, Rafael Nadal, Roger Federer i David Nalbandian. Wcześniej, gdy impreza odbywała się w Szwecji i Niemczech, cztery zwycięstwa odnotował Boris Becker – pozostali zawodnicy musieli zadowolić się pojedynczymi tytułami. W turnieju gry podwójnej przed rokiem w finale zagrali Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, ale wówczas ulegli bliźniakom Bryanom 3:6, 6:7(4). Dla Amerykanów był to drugi tytuł z rzędu wywalczony w Madrycie.

Na starcie tegorocznego ATP Masters Series w Madrycie zameldowało się w komplecie trzydziestu najwyżej sklasyfikowanych tenisistów na świecie. Największym zainteresowaniem cieszy się naturalnie osoba Rafaela Nadala. Lider światowego rankingu zagra przed własną publicznością o zdobycie czwartego w tym sezonie tytułu w tej prestiżowej serii turniejów. Dotychczas Novak Djoković zgromadził dwa mistrzostwa Masters Series, a Nikołaj Dawydienko i Andy Murray po jednym. Na niemniejszą uwagę zasługuje Roger Federer. Szwajcar, który w tym roku stracił korony Australian Open i Wimbledonu, zwyciężył w US Open. Po tym sukcesie zdecydował, że zrobi sobie dłuższą przerwę w starach. Po półtora miesiąca wraca w Madrycie.

W turnieju singlowym rozstawienie uzyskało szesnastu najwyżej sklasyfikowanych uczestników. Z numerem jeden wystąpi oczywiście wspomniany Rafael Nadal. Jego największe osiągnięcia w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy to osiem tytułów indywidualnych (Roland Garros, Wimbledon, igrzyska olimpijskie w Pekinie, Queen’s Club, MS Monte Carlo, MS Hamburg, MS Toronto, Barcelona), półfinał Australian Open oraz zdobycie jednocześnie singlowego i deblowego mistrzostwa w Monte Carlo. 18 sierpnia 2008 zakończył pięcioletnią dominację Rogera Federera i awansował na pierwszą pozycję w światowym rankingu. Został piątym leworęcznym graczem, któremu się to udało.

Roger Federer, rozstawiony z numerem drugim, ma w tym sezonie nieco skromniejszy dorobek niż w poprzednich latach, kiedy był bliski zdobycia klasycznego Wielkiego Szlema. Wygrał dopiero trzy turnieje (US Open, Estoril i Halle), a podczas igrzysk olimpijskich niespodziewanie został mistrzem… w grze podwójnej. 27-latek z Bazylei od 18 sierpnia zajmuje drugą pozycję w klasyfikacji ATP.

W Madrycie nie zabraknie również Novaka Djokovicia, od 9 lipca 2007 trzeciego tenisisty globu. Urodzony w Belgradzie zawodnik wygrał w tym roku trzy imprezy, ale za to same prestiżowe: Australian Open w Melbourne, ATP Masters Series w Indian Wells i w Rzymie. Poza tym wielokrotnie, jako "wieczny numer 3", stawał się ofiarą rozstawienia w drabinkach – bo z takim numerem najpóźniej w półfinale musiał trafić na Rogera Federera albo Rafaela Nadala. Dodajmy, że obydwu udało mu się w tym roku pokonać. W stolicy Hiszpanii ma szanse trafić w jednej drugiej finału na Hiszpana, potem – ewentualnie – na Szwajcara.

Do kończącego sezon turnieju Masters w Szanghaju zakwalifikowali się już: Rafael Nadal, Roger Federer, Novak Djoković i Andy Murray. Bardzo duże szanse na awans mają również: Nikołaj Dawydienko, Andy Roddick, David Ferrer, James Blake, Juan Martin del Potro i Stanislas Wawrinka. Jednak różnica pomiędzy dziesiątym a dwudziestym zawodnikiem w klasyfikacji Race wynosi zaledwie 69 punktów, więc z pewnością walka o pozostałe miejsca będzie bardzo zacięta.

Szesnastu rozstawionych zawodników dysponuje w pierwszej rundzie wolnym losem, to znaczy, że automatycznie są już oni na etapie drugiej rundy. Podobnie jest w grze podwójnej – tutaj ten przywilej przysługuje ośmiu najwyżej notowanym deblom.

Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski także skorzystają z tej możliwości, bowiem zagrają z numerem siedem. Ich pierwszymi rywalami mogą być Francuzi: Michael Llodra i Arnaud Clement albo Brytyjczycy: Andy i Jamie Murrayowie. W ćwierćfinale mogą trafić na rozstawionych z "dwójką" Daniela Nestora i Nenada Zimonjicia. Nasi reprezentanci mają spore szanse, by znaleźć się w gronie ośmiu debli, biorących udział w Tennis Masters Cup w Szanghaju. Na razie są na dziewiątym miejscu, ale do sklasyfikowanych o jedną lokatę wyżej Jeffa Coetzeego i Wesley’a Moodiego tracą zaledwie trzy punkty.

Zwycięzca gry pojedynczej wzbogaci się o 360 000 euro i 500 punktów do rankingu, finalista zaś o kwotę o połowę mniejszą i 350 punktów. Impreza zostanie rozegrana na nawierzchni twardej w hali.

Bilans tegorocznych meczów pomiędzy najwyżej klasyfikowanymi tenisistami

(1) Rafael Nadal – (2) Roger Federer 4:0
(1) Rafael Nadal – (3) Novak Djoković 4:2
(1) Rafael Nadal – (4) Andy Murray 3:1
(1) Rafael Nadal – (5) Nikołaj Dawydienko 1:1
(2) Roger Federer – (3) Novak Djoković 2:1
(2) Roger Federer – (4) Andy Murray 1:1
(2) Roger Federer – (5) Nikołaj Dawydienko 1:0
(4) Andy Murray – (3) Novak Djoković 2:1
(5) Nikołaj Dawydienko – (3) Novak Djoković 1:0
(4) Andy Murray – (5) Nikołaj Dawydienko 1:1

Mistrzowie turnieju ATP Masters Series w Madrycie

2007 – David Nalbandian / Bob Bryan, Mike Bryan
2006 – Roger Federer / Bob Bryan, Mike Bryan
2005 – Rafael Nadal / Mark Knowles, Daniel Nestor
2004 – Marat Safin / Mark Knowles, Daniel Nestor
2003 – Juan Carlos Ferrero / Mahesh Bhupathi, Maks Mirnyj
2002 – Andre Agassi / Mark Knowles, Daniel Nestor

Przydatne linki

oficjalna strona turnieju (wersja anglojęzyczna)
drabinka gry pojedynczej 2008 (PDF)
drabinka gry podwójnej 2008 (PDF)
– wyniki turnieju eliminacyjnego (sobota, niedziela)