Jednostronny finał w Tokio

/ Tomasz Krasoń , źródło: atptennis.com, foto: Getty Images

Czech Tomas Berdych okazał się najlepszym tenisistą turnieju AIG Japan Open w Tokio (pula nagród 869 tysięcy dolarów). 23-latek z Valasske Mezirici pokonał w decydującym pojedynku Argentyńczyka Juana Martina Del Potro 6:1, 6:4.

Finał miał dość jednostronny przebieg. W pierwszej partii 20-latek z Tandil wygrał zaledwie 10 punktów. Tomas Berdych uzyskał przewagę podwójnego przełamania (wykazując się stuprocentową skutecznością) i wygrał do jednego. W drugiej odsłonie gra się nieco wyrównała, ale Del Potro znowu nie zdołał przełamać podania Czecha. Berdych z kolei wykorzystał jednego z sześciu break pointów, zwyciężając w tym secie do czterech. W trwającym 1 godzinę i 18 minut spotkaniu notowany na 27. pozycji w rankingu Czech 23-letni Czech odnotował 11 asów. Del Potro nie zdobył żadnego punktu bezpośrednio z serwisu.

Dla Tomasa Berdycha jest to czwarty wygrany turniej w karierze i pierwszy w tym sezonie. Dotychczas triumfował w Palermo, Halle i Paryżu, a w lipcu tego roku grał w finale w Bastad. Za zwycięstwo otrzymał 250 punktów do rankingu ATP oraz 135 tysięcy dolarów. Juan Martin Del Potro, który wciąż walczy o udział w prestiżowym turnieju Masters w Szanghaju, przesunie się na 9. miejsca zarówno w klasyfikacji Entry, jak i Race. 20-letni Argentyńczyk po raz pierwszy przegrał finałowe spotkanie turnieju ATP. Dotychczas miał stuprocentową skuteczność, wygrywając w Kitzbuhel, Stuttgarcie, Los Angeles i Waszyngtonie.

Gdyby ktoś powiedział przed meczem, że pójdzie tak łatwo, nie uwierzyłbym mu. Widziałam jak Juan Martin grał we wcześniejszych spotkaniach i był naprawdę w dobrej formie. Podejrzewam, że dzisiaj nie czuł się najlepiej, brakowało mu także szczęścia. W drugim secie zaczął grać lepiej, ale cieszę się, że udało mi się zwycięsko zakończyć mecz” – stwierdził po meczu finałowym Berdych.

To było bardzo trudne spotkanie dla mnie. Tomas grał bardzo dobrze, nie mogłem nic zdziałać. Nie czułem się zbyt dobrze podczas tego meczu, ale nawet nieco więcej nie pozwoliłoby mi go pokonać. Mimo wszystko rozegrałem wspaniały turniej. Smuci mnie finałowa porażka, ale ogólnie jestem zadowolony” – powiedział Juan Martin Del Potro.

Podczas imprezy w Tokio Tomas Berdych pokonał aż czterech rozstawionych tenisistów. W trzeciej rundzie okazał się lepszy od Tommy’ego Robredo, w ćwierćfinale od Fernando Gonzaleza, a półfinale pokonał Andy’ego Roddicka, odrabiając w trzecim secie stratę 2:5.

Finał debla wygrali Michaił Jużny i Mischa Zverev, którzy pokonali najwyżej rozstawioną parę, Lukasa Dlouhego i Leandera Paesa 6:3, 6:4.

Wynik finału singla:
Tomas Berdych (Czechy, 9) – Juan Martin Del Potro (Argentyna, 5) 6:1, 6:4

Wynik finału debla:
M. Jużny, M. Zverev (Rosja, Niemcy) – L. Dlouhy, L. Paes (Czechy, Indie, 1) 6:3, 6:4