Faworyci nie zawodzą w Tokio

/ Tomasz Krasoń , źródło: atptennis.com, foto: Getty Images

W czwartek wyłoniono ćwierćfinalistów turnieju AIG Japan Open w  Tokio. W gronie najlepszych ośmiu tenisistów imprezy o puli nagród 869 tysięcy dolarów znalazło się pięciu najwyżej rozstawionych zawodników, wśród nich m.in. David Ferrer (nr 1) i Andy Roddick (nr 2). Z marzeniami o końcowym triumfie pożegnać musieli się gospodarze. Obaj Japończycy polegli bowiem w trzeciej rundzie.

Jedna z nadziei miejscowych kibiców, 32-letni Takao Suzuki, został pokonany przez Hiszpana Davida Ferrera. 26-latek z Walencji miał problemy jedynie w pierwszej partii. Skoncentrowany Japończyk wykorzystał obie szanse na przełamanie rywala i wygrał tę część spotkania 6:4. Jednak w kolejnych odsłonach górą był już broniący tytułu Hiszpan. Ferrer wygrał 4:6, 6:3, 6:2 po 1 godzinie i 56 minutach gry. Dla szóstego tenisisty rankingu Race jest to dziesiąty tegoroczny ćwierćfinał turnieju ATP. Jednak ostatni raz dotarł do tej fazy zmagań w lipcu w Bastad.

Kolejnym rywalem Ferrera będzie Argentyńczyk Juan Martin Del Potro. Walczący o udział w turnieju Masters 20-latek z Tandil rozgromił Fina Jarkko Nieminena 6:1, 6:3. Przewaga Argentyńczyka ani przez chwilę nie podlegała dyskusji. W całym meczu zaledwie raz stracił własne podanie i odnotował 8 asów. Dla Del Potro jest to 27. wygrany mecz na ostatnie 28. pojedynków. Rozstawiony z „piątką” Argentyńczyk okazał się najlepszy w Kitzbuhel, Stuttgarcie, Los Angeles i Waszyngtonie. Bilans spotkań pomiędzy Ferrerem a Del Potro jest korzystny dla Hiszpana, który prowadzi 2:0.

Kolejny serwisowy popis zademonstrował Andy Roddick. 26-letni Amerykanin odnotował 37 asów w swoim pierwszym tokijskim meczu, a w czwartek dołożył do tego 20 punktów wywalczonych bezpośrednio z serwisu. Fantastyczne podanie ułatwiło mu odniesienie zwycięstwa nad Jurgenem Melzerem. 27-letni Austriak nie zdobył przez całe spotkanie breaka. Rozstawiony z „dwójką” Amerykanin triumfował 7:6(2), 6:2 w 1 godzinę i 6 minut. Roddick poprawił bilans spotkań z Melzerem na 8:0.

„Ostatniej nocy byłem nieco niemrawy, dlatego cieszę się, że udało mi się szybko wygrać to spotkanie” – powiedział po meczu wyraźnie zadowolony Andy Roddick. Kolejnym przeciwnikiem 26-letniego Jankesa będzie Serb Viktor Troicki, który wykorzystał kontuzję Jo-Wilfrieda Tsongi i awansował do ćwierćfinału.

Zwycięstwa w meczach trzeciej rundy odnieśli także inni rozstawieni tenisiści., Aktualny wicemistrz olimpijski, Fernando Gonzalez (nr 3), pokonał 6:4, 7:6(4) Amerykanina Amera Delica. Z błyskawicznego awansu cieszyć mógł się także Richard Gasquet (nr 4). 22-letni Francuz w 55 minut zwyciężył Keia Nishikoriego 6:1, 6:2.

Wyniki trzeciej rundy singla:
David Ferrer (Hiszpania, 1) – Takao Suzuki (Japonia, WC) 4:6, 6:3, 6:2
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 5) – Jarkko Nieminen (Finlandia, 11) 6:1, 6:3
Richard Gasquet (Francja, 4) – Kei Nishikori (Japonia) 6:1, 6:2
Fernando Gonzalez (Chile, 3) – Amer Delic (USA) 6:4, 7:6(4)
Viktor Troicki (Serbia) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 7) 5:7, 2:1 i krecz Tsongi
Andy Roddick (USA, 2) – Jurgen Melzer (Austria, 14) 7:6(2), 6:2

Zobacz komplet czwartkowych wyników turnieju ATP w Tokio!