Dramatyczne mecze Amerykanów

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atptennis.com, foto: Getty Images

Sklasyfikowany na 187. miejscu światowego rankingu 22-letni Brendan Evans obronił trzy piłki meczowe, aby ostatecznie pokonać wyżej notowanego Roko Karanusica 7:6(5), 1:6, 7:6(10), po blisko dwóch godzinach gry. Amerykanie mieli także powody do radości po zwycięstwie rozstawionego z ósemką Samuela Querreya, który także po dramatycznym meczu pokonał swojego rodaka Jesse Levina 1:6, 6:2, 7:6(4).

Mało znany dotąd Brendan Evans do turnieju głównego China Open przebijał się przez eliminacje. Dziś stoczył niezwykle emocjonujący mecz z Roko Karanusciem, a dzięki zwycięstwu zagra w drugiej rundzie z Andy Roddickiem. W pierwszej partii obaj zawodnicy zaliczyli dwa breaki i rozstrzygnięcie padło w tie breaku. Chorwat częściej trafiał pierwszym podaniem, ale w wymianach z głębi kortu znacznie lepiej radził sobie młody Amerykanin i ostatecznie zwyciężył. Drugi set to istna zapaść Evansa, który gorzej podawał, popełniał błędy w ataku i w efekcie zdobył tylko jednego gema. Tak zły okres gry nie wytrącił go jednak z równowagi i w decydującej odsłonie, po niezwykle zaciętej walce i obronie trzech meczboli, wygrał w tie breaku 12:10, awansując do drugiej rundy.

Nie mniej dramaturgii było w spotkaniu dwóch innych reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Rozstawiony  z ósemką Samuel Querrey musiał się sporo namęczyć, aby pokonać notowanego na 95. miejscu rówieśnika Jesse Levine’a. W pierwszej partii gra była dość wyrównana, ale w najważniejszych momentach więcej zimnej krwi zachowywał niżej notowany z Amerykanów, stąd wysokie zwycięstwo 6:1. W drugim secie Querrye rzadziej trafiał pierwszym podaniem, ale wygrywał więcej punktów z głębi kortu. Obronił break pointa, a sam przełamał przeciwnika dwukrotnie, doprowadzając do decydującej odsłony. Obaj zawodnicy szli łeb w łeb, pilnując swoich serwisów. Nie doszło do żadnego breaka, a więc o wszystkim decydował tie break, w którym minimalnie lepszy okazał się Querrey i to on zapewnił sobie awans do drugiej rundy.