Ferrer wygrywa epicki bój, Hiszpania o krok od finału

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: daviscup.com, foto: Getty Images

Znakomicie rozpoczął się dla Hiszpanów półfinałowy mecz Grupy Światowej w Pucharze Davisa przeciwko Amerykanom. Po pierwszym dniu rozgrywek tenisiści z Półwyspu Iberyjskiego prowadzą 2:0. Specjalista od kortów ceglanych Rafael Nadal pokonał Samuela Querreya 6:7(5), 6:4, 6:3, 6:4. Kilka godzin później po trzech godzinach i siedemnastu minutach David Ferrer wygrał heroiczny bój z Andy Roddickiem, triumfując 7:6(5), 2:6, 1:6, 6:4, 8:6.

Nieoczekiwanie rozpoczęło się spotkanie lidera światowego rankingu Rafaela Nadala z Samuelem Querreyem. Mierzący blisko dwa metry Amerykanin prowadził z 22-latkiem z Majorki bardzo wyrównaną grę i wygrał pierwszego seta w tie breaku. Grał agresywnie, zanotował aż 25 kończących uderzeń (w tym siedem asów serwisowych) i nie pozwalał rywalowi na rozwinięcie skrzydeł. W dalszej części meczu tak dobrze już nie było. Nadal wziął sprawy w swoje ręce i powoli przejmował inicjatywę. Trzy kolejne partie (a w ostateczności całe spotkanie) padły jego łupem, ale nie była to łatwa konfrontacja. Hiszpan popełniał jednak dużo mniej błędów i zaczął sobie radzić z potężnymi uderzeniami przeciwnika, co zaowocowało zwycięstwem.

Prawdziwie epicki bój stoczył David Ferrer z Andy Roddickiem. Spotkanie było niesamowicie wyrównane, o czym przekonują także statystyki. Obaj tenisiści zanotowali aż po 80 kończących uderzeń. Hiszpan zapisał na swoim koncie 55 pomyłek, a jego przeciwnik zaledwie o jedną mniej. Tak duża przewaga piłek bezpośrednio wygranych nad niewymuszonymi błędami dowodzi, jak ładne było to spotkanie. O końcowym sukcesie decydowały szczegóły. Roddickowi do zwycięstwa nie wystarczyły 22 asy, ale Amerykanin zaprzepaścił kilka okazji. Miał aż 13 szans na przełamanie przeciwnika, z czego wykorzystał tylko 6.

W sobotę i niedzielę dalsza część rywalizacji między Hiszpanami i Amerykanami, jednak ci drudzy, aby myśleć o awansie do finału Pucharu Davisa, nie mogą sobie pozwolić już na żadną porażkę.

Hiszpania – USA   2:0
Rafael Nadal – Samuel Querrey 6:7(5), 6:4, 6:3, 6:4
David Ferrer – Andy Roddick 7:6(5), 2:6, 1:6, 6:4, 8:6