Triumf w finałowym debiucie

/ Tomasz Krasoń , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

Marin Cilić wygrał turniej Pilot Pen Tennis w New Haven (pula nagród 708 tysięcy dolarów). W finałowym pojedynku pokonał on reprezentanta gospodarzy Mardy Fisha 6:4, 4:6, 6:2. 19-letni Chorwat został ósmym tenisistą, który w tym sezonie zdobył swój pierwszy tytuł ATP.

Rozstawiony z „szóstką” Cilić rozpoczął mecz od przełamania serwisu Fisha. Jak się później okazało był to jedyny break w pierwszej partii, który zapewnił Chorwatowi zwycięstwo 6:4. W drugiej odsłonie prowadzenie objął 26-letni Amerykanin. Wprawdzie w końcowej fazie seta pozwolił Ciliciowi na odrobienie strat, ale sam szybko uzyskał kolejnego breaka i wygrał tę partię 6:4. Trzecia odsłona należała już do Chorwata, który narzucił rozstawionemu z „ósemką” Fishowi swoje warunki gry. W trwającym 1 godzinę i 54 minuty spotkaniu mieszkający w Zagrzebiu Cilić odnotował 11 asów.

Jestem bardzo podekscytowany. Mecz był porywający i dramatyczny. Obfitował we wzloty i upadki z obu stron. W trzecim secie odnalazłem swój rytm gry. Miałem wspaniały tydzień. Pokonałem kilku bardzo dobrych zawodników. Ze zdrowiem wszystko w porządku, dlatego mam nadzieję, że dam radę kontynuować tę znakomitą passę podczas US Open" – powiedział po spotkaniu finałowym Marin Cilić.

Dzięki zwycięstwu w turnieju Pilot Pen Tennis w New Haven Marin Cilić zyskał 94 tysiące dolarów i 200 punktów do światowego rankingu, które pozwolą mu przesunąć się z 31. na 24. pozycję. Dla 19-letniego Chorwata jest to pierwszy tytuł ATP w karierze. Dotychczas najlepsze rezultaty Cilić osiągnął w Chennai i Nottingham, gdzie dotarł do półfinału.

Marin Cilić jest ósmym zawodnikiem, który w sezonie 2008 wygrał swój debiutancki turniej ATP. Wcześniej podobnej sztuki dokonali: Kei Nishikori (Delray Beach), Siergiej Stachowski (Zagrzeb), Sam Querrey (Las Vegas), Marcel Granollers (Houston), Victor Hanescu (Gstaad), Juan Martin Del Potro (Stuttgart) i Albert Montanes (Amersfoort).

Turniej gry podwójnej wygrali rozstawieni z „czwórką” Brazylijczycy, Marcelo Melo i Andre Sa. W finałowym pojedynku pokonali Mahesha Bhupathiego i Marka Knowlesa 7:5, 6:2.

Wynik finału singla:
Marin Cilić (Chorwacja, 6) – Mardy Fish (USA, 8) 6:4, 4:6, 6:2

Wynik finału debla:
M. Melo, A. Sa (Brazylia, 4) – M. Bhupathi, M. Knowles (Indie, Bahama, 2) 7:5, 6:2