Trzy sety Nadala, dwóch faworytów poza turniejem

/ Tomasz Krasoń , źródło: atptennis.com, foto: pkol.pl

Najwięksi faworyci turnieju olimpijskiego przystąpili do rywalizacji w Pekinie. Bez problemów awans wywalczyli Roger Federer (nr 1) i Novak Djoković (nr 3). Rafael Nadal (nr 2) przez trzy sety toczył bój z Włochem Potitio Starace, ale zdołał wygrać 6:2, 3:6, 6:2. Już po pierwszym pojedynku z singlowym turniejem pożegnali się David Ferrer (nr 5) i Andy Murray (nr 6).

Najwyżej rozstawiony tenisista w olimpijskim turnieju, Roger Federer, na inaugurację zmierzył się z Rosjaninem Dmitrijem Tursunowem. W pierwszej partii zawodnicy pewnie serwowali, a jedyny break miał miejsce w siódmym gemie. 27-letni Federer przełamał młodszego o 2 lata Rosjanina, dzięki czemu triumfował 6:4. W drugim secie przewaga dwunastokrotnego mistrza turniejów wielkoszlemowych była jeszcze wyraźniejsza. Po 65 minutach gry tenisista z Bazylei zwyciężył 6:4, 6:2.

Równie dobrze poradził sobie w pierwszym pojedynku Novak Djoković. Finalista niedawno zakończonego turnieju w Cincinnati i triumfator Australian Open pokonał 6:4, 6:4 Amerykanina Robby’ego Ginepri. Obie partie tego meczu rozpoczynała się od breaka na korzyść 20-letniego Serba. W drugim secie Djoković prowadził już nawet 4:0, ale dał się dogonić na 5:4. Trzeciemu tenisiście rankingu udało się wówczas zakończyć spotkanie własnym podaniem. Mocną stroną Serba w poniedziałkowym starciu z Gineprim był serwis.

Problemy już w pierwszym meczu miał rozstawiony z „dwójką” Rafael Nadal. 22-latek z Majorki, który 18 sierpnia obejmie prowadzenie w rankingu ATP, pokonał wprawdzie Potito Starace, ale potrzebował na to aż trzech setów. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6:2, 3:6, 6:2. W pierwszym i trzecim secie faworyzowany Nadal uzyskał przewagę podwójnego przełamania, która umożliwiła mu pewnie wygrać do dwóch. Jednak w drugim gemie drugiej partii przegrał własne podanie i już do końca seta nie zdołał odrobić tej straty. Singlowe spotkanie Nadala trwało dziewięć kwadransów, a w poniedziałek Rafa rozegrał jeszcze zwycięski mecz gry podwójnej. Kolejnym przeciwnikiem Nadala będzie Australijczyk Lleyton Hewitt. 27-latek z Adelajdy pokonał doświadczonego Szweda Jonasa Bjorkmana 7:5, 7:6(2).

W poniedziałek z marzeniami o medalu pożegnali się David Ferrer i Andy Murray. Rozstawiony z „piątką” Hiszpan uległ Serbowi Janko Tipsareviciowi 6:7(8), 2:6. W pierwszej partii przełamanie jako pierwszy zdobył 26-latek z Walencji, ale 24-letni z Belgradu odpowiedział szybkim rebreakiem. Pierwsza partia musiała zostać rozstrzygnięta w tie-breaku. Trzynasty gem seta miał bardzo wyrównany przebieg, ale ostatecznie do ośmiu triumfował Serb. W drugiej odsłonie Tipsarević osiągnął bezpieczną przewagę, której nie oddał już do końca i wygrał 6:2.
Pogromcą turniejowej „szóstki” Andy’ego Murraya został Tajwańczyk Yen-Hsun Lu. Azjata sprawił sobie niespodziewany prezent na 25. urodziny, które będzie obchodził 14 sierpnia. Lu wygrał to spotkanie 7:6(5), 6:4.