Faworyci pokonani na ostatniej prostej

/ Anna Wilma , źródło: swedishopen.org, foto: swedishopen.org

Tommy Robredo i Tomas Berdych zagrają ze sobą o główną premię turnieju Catella Swedish Open w Bastad. Hiszpan i Czech pokonali w półfinałach dwóch najwyżej rozstawionych w imprezie tenisistów, Davida Ferrera i Fernando Verdasco.

Rozstawiony z numerem czwartym Tomas Berdych awansował do finału turnieju ATP po raz pierwszy w tym sezonie. Dziś po trzysetowej walce okazał się lepszy od Fernando Verdasco 2:6, 6:3, 6:2. Hiszpański tenisista (numer 2) dominował w początkowej części spotkania; Berdych nie miał w pierwszym secie żadnego break pointa przy dwóch dla Verdasco. Drugi zawodnik Catella Swedish Open wykorzystał obie te szanse. W drugiej odsłonie zarówno Czech, jak i Hiszpan, mieli możliwość jednego przełamania. O zwycięstwie Berdycha zadecydowała jedna porażka serwisowa jego rywala. W trzecim secie Fernando nie miał już nic do powiedzenia i pożegnał Szwecję, zabierając ze sobą dwa gemy.

Do rozgrywki finałowej dostał się także Tommy Robredo, który dość niespodziewanie wyeliminował obrońcę tytułu, Davida Ferrera. Rozstawiony z numerem pierwszym, a czwarty na świecie tenisista, przegrał 6:2, 1:6, 2:6 po dwóch godzinach i ośmiu minutach walki. Podobnie jak w drugim z półfinałów, przewaga od początku leżała po stronie faworyta, który na pierwsze osiem rozegranych gemów stracił tylko dwa. W dalszej części zdecydowanie lepiej spisywał się Robredo, który oddał rodakowi jedynie trzy gemy. W trzecim secie Ferrer nie wykorzystał żadnego z czterech break pointów.

Do tej pory dwaj imiennicy, Tomas Berdych i Tommy Robredo spotkali się ze sobą trzykrotnie i dwa razy lepszy był reprezentant Czech. Ich ostatni mecz miał miejsce w turnieju ATP Masters Series w Monte Carlo i tam triumfował Berdych. W obydwu przypadkach będzie to walka o pierwszy tytuł w tym roku.