Perfekcja najlepszych

/ Anna Wilma , źródło: swedishopen.org, foto: swedishopen.org

Publiczność w Bastad była dzisiaj świadkiem czterech jednostronnych pojedynków drugiej rundy. W ich rezultacie w gronie ćwierćfinalistów znaleźli się dwaj Hiszpanie, broniący tytułu David Ferrer i Tommy Robredo, a także tenisiści ze Szwecji i Finlandii, Robin Soderling i Jarkko Nieminen. Wszyscy gracze, mający "numerek" przy nazwisku, stracili w swoich meczach nie więcej niż sześć gemów.

Pod tym kątem najlepiej wypadł Jarkko Nieminen. Najlepszy z reprezentantów Finlandii pokonał 6:3, 6:1 Steva Darcisa. Mecz trwał niecałą godzinę. Belgijski tenisista nie miał ani jednej możliwości przełamania podania przeciwnika, a sam nie obronił żadnego z czterech break pointów. Ponadto Darcis nie potrafił regularnie wygrywać punktów po returnie, a także po drugim serwisie. 27-letni Nieminen był w tym roku w finale turnieju w Adelajdzie oraz ćwierćfinale Australian Open. Jego najlepsze osiągnięcie z Bastad to półfinał w sezonie 2006, w którym przegrał w trzech setach z Tommym Robredo.

Broniący tytułu David Ferrer pokonał 7:5, 6:1 zawodnika serbskiego, Borisa Pashanskiego. To spotkanie trwało godzinę i dwadzieścia pięć minut. Pierwsza partia była wyrównana, Pashanski starał się nie stracić dystansu do wysoko notowanego przeciwnika. W końcówce stracił jednak gema serwisowego, co przełożyło się od razu na wynik. W drugiej odsłonie dominował czwarty tenisista świata, który perfekcyjnie wykorzystał problemy serwisowe Serba.

W ćwierćfinale jest również reprezentant gospodarzy, Robin Soderling. Rozstawiony z numerem ósmym gracz potrzebował godziny i jedenastu minut, aby wyeliminować z zawodów Oliviera Rochusa. Belg miał cztery szanse na breaka, ale nie wykorzystał żadnej z nich. Szwed przełamał go trzy razy i ustalił wynik na 6:3, 6:3.

Tommy Robredo awansował do grona ośmiu najlepszych zawodników turnieju po triumfie 6:2, 6:3 nad kolejnym pupilem gospodarzy, Jonasem Bjorkmanem. Trzeciemu tenisiście Catella Swedish Open 2008 mecz zajął godzinę i osiem minut.

Pary ćwierćfinałowe tworzą David Ferrer i Robin Soderling oraz Tommy Robredo i Jarkko Nieminen.

David Ferrer (Hiszpania, 1) – Boris Pashanski (Serbia) 7:5, 6:1
Tommy Robredo (Hiszpania, 2) – Jonas Bjorkman (Szwecja) 6:2, 6:3
Jarrko Nieminen (Finlandia, 7) – Steve Darcis (Belgia) 6:3, 6:1
Robin Soderling (Szwecja, 8) – Olivier Rochus (Belgia) 6:3, 6:3