Hindusi lepsi od Amerykanów!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

Dwóch tenisistów z Indii awansowało do ćwierćfinału turnieju Campbell’s Hall of Fame Tennis Championships, na trawiastych kortach w amerykańskim Newport. Obaj oni wygrali z reprezentantami gospodarzy i o awans do najlepszej czwórki zagrają ze sobą. O sensacje postarał się szczególnie kwalifikant Rohan Bopanna, który pokonał najwyżej rozstawionego Mardy Fisha 7:6(6), 7:5. Grający z „dziką kartą” Prakash Amritraj wyeliminował natomiast Jesse Levine’a.

28-letni Bopanna jest aktualnie klasyfikowany na 374 miejscu w rankingu, a przed występem w Newport miał na swoim koncie tylko jeden wygrany mecz w turnieju ATP, w tym roku. Tymczasem w Rhode Island Hindus najpierw przedarł się przez eliminacje, w pierwszej rundzie pewnie pokonał Kevina Kima (6:3, 6:4), a w środę wyeliminował turniejową „jedynkę”. W tie-breaku pierwszej partii Bopanna obronił przy stanie 5:6 set pointa, a następnie zdobył jeszcze dwa kolejne punkty, zapewniające mu zwycięstwo. W drugiej odsłonie pochodzący z Bangalore tenisista jako pierwszy zdobył breaka i serwował już przy stanie 5:4. W ostatnim momencie Fish odrobił straty, ale zamiast przejąć inicjatywę na korcie, przegrał dwa kolejne gemy, a tym samym spotkanie. Ten zacięty pojedynek trwał godzinę oraz trzydzieści trzy minuty.

„Nie koncentrowałem się na jego rankingu,” powiedział po spotkaniu Bopanna. „Po prostu wyszedłem na kort i grałem swój tenis. Byłem agresywny i to okazało się wystarczające. Za każdym razem, kiedy doświadcza się czegoś nowego (Bopanna po raz pierwszy zagra w ćwierćfinale turnieju ATP w grze pojedynczej – dop. red.) jest się podekscytowanym i szczęśliwym. Nie mogę sobie jednak pozwolić na radość zbyt długo, ponieważ muszę rozegrać jutro kolejny mecz.”

O awans do półfinału Rohan Bopanna zagra ze swym rodakiem Prakashem Amritrajem. Urodzony i trenujący w Stanach Zjednoczonych tenisista otrzymał od organizatorów „dziką kartę” i doskonale potrafił ją wykorzystać. 25-letni Hindus, sklasyfikowany na 305 miejscu w rankingu ATP, pokonał we wczorajszym spotkaniu drugiej rundy Jesse Levine’a 7:5, 6:3. Mecz trwał godzinę i dwadzieścia dziewięć minut, a Amritraj wykorzystał cztery z aż szesnastu szans na przełamanie. Duża w tym „zasługa” Amerykanina, który co prawda odnotował osiem asów, ale też dziesięć podwójnych błędów i miał zaledwie 48%  trafionego pierwszego podania.

Awans do ćwierćfinału zapewniło sobie ponadto w środę dwóch tenisistów rozstawiony. Rosjanin Igor Kunitsyn (nr 4) oddał tylko po jednym gemie w każdym z setów swojemu rodakowi, Michaiłowi Ledowsiczowi. Nieporównywalnie trudniejszą przeprawę miał Kanadyjczyk Frank Dancević (nr 7), który dopiero w tie-breaku trzeciego seta pokonał Amerykanina Brendana Evansa.