Przegrany powrót Denta

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

Wydarzeniem drugiego dnia turnieju Campbell’s Hall of Fame Tennis Championships, na trawiastych kortach w amerykańskim Newport, był pierwszy od lutego 2006 roku mecz Taylora Denta w zawodach ATP. Grający dzięki „dzikiej karcie” Amerykanin przegrał z Kanadyjczykiem Frankiem Dancevicem 6:3, 5:7, 1:6. Z imprezą pożegnał się dziś jeszcze jeden reprezentant gospodarzy, rozstawiony z numerem piątym John Isner przegrał ze swoim rodakiem Jesse Levinem.

Turniej w Newport jest jedyną imprezą na kortach trawiastych w kalendarzu rozgrywek ATP Tour rozgrywaną poza Europą, a zarazem w ogóle ostatnią w sezonie na tej nawierzchni. Właśnie w tych zawodach po ponad dwuletniej przerwie wystąpił Taylor Dent. 27-letni Amerykanin, który w sierpniu 2005 roku był dwudziestym pierwszym tenisistom świata, od dłuższego czasu zmagał się z poważną kontuzją pleców. W maju 2006 roku przeszedł operacje, a powrót na korty kilkakrotnie odwlekał. Miesiąc temu Dent wystąpił w challengerze w Carson, przegrywając w pierwszej rundzie.

Preferujący styl serve&volley Amerykanin otrzymał od organizatorów turnieju w Newport dziką kartę. Już w pierwszej rundzie trafił na gracza rozstawionego, 99 w rankingu ATP Franka Dancevica. Spotkanie rozpoczęło się dla reprezentant gospodarzy bardzo obiecująco, w pierwszej partii nie dopuścił rywala do żadnego break pointa, sam zaś raz przełamał rywala, wygrywając tym samym 6:3. W dwóch kolejnych setach Dent jednak nieco się pogubił, popełnił aż dziesięć podwójnych błędów i pięciokrotnie został przełamany. Mecz trwał godzinę oraz czterdzieści jeden minut.

O ile dla Taylora Denta sam powrót do wielkiego tenisa jest dużym sukcesem, o tyle dużym rozczarowaniem okazała się dzisiaj postawa Johna Isnera. Mierzący 205 centymetrów Amerykanin, rozstawiony w Newport z numerem piątym, w rywalizacji z Jesse Levine ugrał cztery gemy. Isner zaserwował w całym pojedynku zaledwie jednego asa, popełniając cztery podwójne błędy, obronił też tylko jednego z pięciu break pointów przy własnym podaniu. Dla amerykańskiego „wieżowca” to czwarty przegrany mecz z rzędu (wszystkie na kortach trawiastych).