Nadal nowym mistrzem! Federer pozbawiony wimbledońskiej korony!

/ Anna Wilma , źródło: wimbledon.org, foto: wimbledon.org

Od godziny 22.17 czasu polskiego wielkoszlemowy Wimbledon ma nowego mistrza! To Hiszpan Rafael Nadal, który przerwał pasjonującą serię pięciu mistrzostw Rogera Federera i triumfował 6:4, 6:4, 6:7(5), 6:7(8), 9:7 po spotkaniu, trwającym w całości ponad siedem godzin.

Mecz finałowy miał rozpocząć się o godzinie piętnastej czasu polskiego, jednak silna ulewa uniemożliwiła wyjście tenisistów na kort. Gwiazdy spotkania pojawiły się na centralnym obiekcie All England Tennis and Croquet Club około trzydzieści minut później.

Już sam początek spotkania zaskoczył publiczność. Po dwóch rozegranych gemach pięciokrotny mistrz tego turnieju, Roger Federer, został przełamany przez rozstawionego z numerem drugim Hiszpana. Czterokrotny triumfator Roland Garros nie oddał tej przewagi już do końca seta. Szwajcar miał trzy możliwości odebrania gema serwisowego przeciwnikowi, ale nie wykorzystał ich. Pierwsza partia 6:4 dla Rafaela Nadala w 48 minut.

Drugi set rozpoczął się błyskawicznym prowadzeniem najwyżej rozstawionego tenisisty turnieju, który prowadził już 3:0. Następne dwa gemy zostały zdobyte przez serwujących i wynik wynosił 4:1. Od tego momentu bohaterem kortu był Rafael Nadal, który zwyciężył pięć kolejnych gemów, doprowadził do wyniku 6:4 i wyszedł na prowadzenie w setach 2:0.

Trzecia odsłona trwała sześćdziesiąt jeden minut. Panowie skupili się na wygrywaniu własnych podań, chociaż pojawiały się obustronne szanse na przełamanie. Wydawać się mogło, że więcej problemów z własnymi gemami miał Nadal, jednak wszystkie break pointy obronił. Podobnie Federer, który w siódmym gemie przegrywał nawet 0:40. Przy stanie 5:4 dla obrońcy tytułu mecz został przerwany z powodu opadów deszczu. Po powrocie na kort i trzech rozegranych gemach doszło do tie-breaka; tam lepszy był szwajcarski lider rankingu ATP 7-5.

W czwartym secie, trwającym niecałą godzinę, także rozstrzygnięto dwanaście gemów. O losach partii zdecydował tie-break, który z pewnością przyprawił o sporą dawkę adrenaliny kibiców Federera, bowiem wygrał on dopiero wynikiem 10-8.

Przy stanie 2:2 w piątym secie zawodnicy ponownie musieli opuścić kort z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jednocześnie organizatorzy podjęli decyzję, że zaplanowany finał gry mieszanej odbędzie się na korcie numer jeden, choć miał być rozegrany po zakończeniu finału singla panów na centralnym obiekcie. W piętnastym gemie przełamanie zdobył Rafael Nadal. W kolejnym gemie Hiszpan miał piłkę mistrzowską, ale Federer obronił ją niesamowitym returnem. Jednak następna piłka meczowa wylądowała w siatce… po zagraniu Federera. To oznacza, że tytuł Wimbledonu należy do Rafaela Nadala!

Hiszpański tenisista, wicelider rankingu ATP, wywalczył swój piąty tytuł wielkoszlemowy w karierze. Cztery poprzednie zdobył na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu, rozpoczynając tam własną serię triumfów w latach 2005 – 2008. Natomiast Roger Federer triumfował na Wimbledonie pięć razy z rzędu, nieprzerwanie od 2003 roku. Szwajcar jest posiadaczem dwunastu tytułów wielkoszlemowych, ale w tym sezonie nie zdobył jeszcze ani jednego.

Roger Federer zajął drugie miejsce w klasyfikacji turnieju wimbledońskiego 2008 pod względem liczby zaserwowanych asów (109), Nadal zajmuje w tym rankingu trzynaste miejsce (46 asów). Hiszpan wygrał natomiast ranking największej liczby przełamań. Swoim rywalom odebrał w sumie 28 gemów serwisowych. Roger Federer uczynił to 24 razy.