Coraz bliżej wielkiego finału

/ Michał Jaśniewicz , źródło: wimbledon.org/atptennis.com/własne, foto: wimbledon.org

Zarówno Roger Federer, jak i Rafael Nadal odnieśli błyskawiczne zwycięstwa w ćwierćfinałach Wimbledonu. Szwajcar wyeliminował Chorwata Mario Ancica, zaś Hiszpan nie dał żadnych szans nadziei brytyjskiego tenisa, Andy Murrayowi. Po raz pierwszy w najlepszej czwórce tych prestiżowych zmagań znalazł się Marat Safin, który w czterech setach odprawił Feliciano Lopeza. Ze względu na opóźnienia, spowodowane kilkugodzinnymi opadami deszczu w Londynie, nie udało się dokończyć pojedynku pomiędzy Arnaud Clementem i Rainerem Schuettler.

Wydarzeniem dnia na Church Road miał być pojedynek Andy Murraya, który w meczu czwartej rundy, mimo przegrania dwóch pierwszych setów, pokonał Richarda Gasqueta, a Rafaelem Nadalem. Niestety Szkot nie wytrzymał ogromnej presji i ani przez moment nie był w stanie poważnie zagrozić geniuszowi z Majorki. Mecz zakończył się zwycięstwem Hiszpana 6:3, 6:2, 6:4, w godzinę oraz pięćdziesiąt pięć minut. W całym tym spotkaniu gorąco dopingowany Murray nie był w stanie doprowadzić do chociażby jednego break pointa, zachowywał się szalenie nerwowo na korcie, popełniając dwadzieścia niewymuszonych błędów, przy zaledwie ośmiu Nadala. W trzeciej partii reprezentant gospodarzy stracił serwis w siódmym gemie, mimo prowadzenia w nim 40:15.

W półfinale rywalem Rafaela Nadala będzie Arnaud Clement lub Rainer Schuettler. Pojedynek tych tenisistów został przerwany przy stanie po jeden w setach, ze względu na zapadające ciemności.

Przed Nadalem i Murrayem na korcie centralnym pojawili się Roger Federer i Mario Ancić. Ich spotkanie ze względu na opady deszczu rozpoczęło się z ok. 45 minutowym opóźnieniem, a na początku drugiego seta przerwane na ok. dwie godziny. Te perturbacje nie przeszkodziły faworytowi w odniesieniu pewnego zwycięstwa. W pierwszej partii Szwajcar wręcz rozbił rywala, zwyciężając w dwadzieścia minut 6:1. W dwóch kolejnych odsłonach walki było nieco więcej, ale fantastycznie serwujący Federer kontrolował przebieg rywalizacji, zwyciężając odpowiednio 7:5 i 6:4. Cały mecz trwał godzinę i czterdzieści jeden minut. Podobnie jak Nadal, tak i Szwajcar w całym swoim dzisiejszym spotkaniu nie musiał bronić chociażby jednego break pointa.

O awans do finału Roger Federer będzie walczył z Maratem Safinem. 27-letni Rosjanin pokonał Hiszpana Feliciano Lopeza 3:6, 7:5, 7:6(1), 6:3 i po raz pierwszy znalazł się wśród najlepszej czwórki Wimbledonu.

Mecze półfinałowe panów odbędą się w piątek, na jutro zaplanowano wyłonienie finalistek wśród pań.

Wyniki ćwierćfinałów:
Roger Federer (Szwajcaria, 1) – Mario Ancić (Chorwacja) 6:1, 7:5, 6:4
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Andy Murray (Wielka Brytania, 12) 6:3, 6:2, 6:4
Marat Safin (Rosja) – Feliciano Lopez (Hiszpania, 31) 3:6, 7:5, 7:6(1), 6:3
Rainer Schuettler (Niemcy) – Arnaud Clement (Francja) 6:3, 5:7 – dokończenie w czwartek