Bezbłędny Federer

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atptennis.com/uk.eurosport.yahoo.com, foto: atptennis.com

Roger Federer po raz piąty, na przestrzeni sześciu lat, wygrał turniej Gerry Open w Halle. W pojedynku finałowym lider rankingu ATP pokonał 6:4, 6:3 reprezentanta gospodarzy, Philippa Kohlschreibera.

Dominacja szwajcarskiego mistrza podczas tegorocznej edycji imprezy nie podlegała dyskusji. Federer w całym turnieju nie tylko nie straciła ani jednego seta, ale również nie przegrał żadnego własnego gema serwisowego. Ta imponująca sztuka powiodła mu się po raz drugi w karierze, pierwszy raz nie został ani razu przełamany w 2005 roku w Doha.

W dzisiejszym pojedynku finałowym z Kohlschreiberem dwukrotnie było zagrożone podanie Szwajcara. Obie szanse break pointowe faworyt gospodarzy miał w pierwszym secie, ale nie zdołał z nich zrobić użytku. Tymczasem tenisista z Bazylei w każdej z partii po razie przełamywał rywala, co zaowocowało zwycięstwem po siedemdziesięciu trzech minutach rywalizacji. W finałowej potyczce Federer odnotował sześć asów, nie popełniając przy tym ani jednego podwójnego błędu.

Dzisiejsze zwycięstwo Szwajcara było jego pięćdziesiątym dziewiątym kolejnym wygranym meczem na kortach trawiastych, a dwudziestym piątym w Halle. Federer triumfował bowiem w Gerry Open w latach 2003-2006, zaś w zeszłym sezonie zrezygnował ze startu w Niemczech po przegranym finale Roland Garros.

„Przez cały tydzień grałem wspaniały tenis,” powiedział po wygranym finale Federer. „Ani razu nie przegrałem własnego serwisu, co nie pamiętam czy kiedyś mi się już udało. To dla mnie bardzo wyjątkowe. Naprawdę jestem z tego powodu zadowolony.”

Dziś w Halle rozegrano również finał gry podwójnej. Doszło w nim do niespodzianki, gdyż Rosjanin Michaił Jużnyj oraz Niemiec Mischa Zverev pokonali rozstawiony z numerem czwartym Czecha Lukasa Dlouhy i Hindusa Leandera Paesa 6:3, 4:6, 10-7. Pojedynek ten trwał sześćdziesiąt osiem minut. Dla Jużnego to już czwarty wygrany turniej deblowy ATP w karierze, zaś dla leworęcznego Zvereva pierwszy.

Finał singla:
Roger Federer (Szwajcaria, 1) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:3, 6:4

Finał debla:
M. Jużnyj, M. Zverev (Rosja, Niemcy) – L. Dlouhy, L. Paes (Czechy, Indie, 4) 3:6, 6:4, 10-3