Lider i gospodarz w ćwierćfinale w Halle

/ Tomasz Krasoń , źródło: gerryweber-open.de, foto: atptennis.com

Awans Rogera Federera i porażka Michaiła Jużnego z reprezentantem gospodarzy Nicolasem Kieferem to najciekawsze wydarzenia czwartego dnia imprezy Gerry Weber Open w Halle. Rozstawiony z „jedynką” Szwajcar wyeliminowa czeskiego kwalifikanta Jana Vacka, natomiast niespełna 31-letni Niemiec potrzebował trzech setów na wyeliminowanie turniejowej „czwórki”.

Roger Federer, który turniej w Halle wygrywał już czterokrotnie, pokonał 32-letniego Czecha, Jana Vacka (342 ATP) 7:5, 6:3. Spotkanie nie było jednak łatwe dla lidera światowego rankingu. Federer napotkał silny opór ze strony czeskiego kwalifikanta i miał spore problemy z przełamaniem jego serwisu. Jednak sztuka ta udała mu się w obu partiach dzięki agresywnej grze przy siatce. Ostatecznie 26-latek z Bazylei awansował do ćwierćfinału imprezy w Halle (z pulą nagród 713 tysięcy euro), odnosząc 56. zwycięstwo z rzędu na nawierzchni trawiastej.

To było trudne spotkanie. Gdy twoja gra, nie jest taka, jak byś chciał, pojawiają się kłopoty. Po łatwych zwycięstwach czujesz się dobrze i nie myślisz o meczu. Trudne i zacięte spotkania wymagają zastanowienia się nad własną grą i tym, co można w niej poprawić” – powiedział Federer po awansie do ćwierćfinały imprezy w Halle.

Swoje czwartkowe spotkanie drugiej rundy wygrał także Nicolas Kiefer. 31-letni Niemiec, który gra przed własną publicznością, pokonał 6:2, 5:7, 6:3 rozstawionego z numerem czwartym Rosjanina, Michaiła Jużnego. Pierwsza partia rozpoczęła się od prowadzenia Kiefera, który zdobył dwa pierwsze gemy. 25-letni Rosjanin zdołał odrobić straty, ale w dalszej części seta górą był Niemiec, który wygrał kilka długich i kluczowych dla wyniku seta wymian. W drugiej odsłonie decydujący był jedenasty gem, w którym Jużny zdobył breaka, a w kolejnym przypieczętował sukces w partii. Losy trzeciego seta rozstrzygnęło jedno przełamanie, które Kiefer wywalczył w szóstym gemie. Spotkanie trwało 2 godziny i 16 minut, a Niemiec spotka się w kolejnej rundzie z Francuzem Michaelem Llodrą, który pokonał Steve’a Darcisa po dwóch tie-breakach.

To nie był mój najlepszy występ, ale wygrałem, a to jest przecież najważniejsze. Każde zwycięstwo dodaje mi pewności siebie. Teraz zamierzam odpocząć i kibicować drużynie niemieckich piłkarzy” – powiedział Kiefer na pomeczowej konferencji.

Do ćwierćfinału turnieju w Halle awansował także Marcos Baghdatis. Rozstawiony z „piątką” Cypryjczyk pokonał 6:4, 6:3 Francuza Fabrice’a Santoro.