Madryt. Jubileuszowe zwycięstwo Federera, faworyci trzymają się mocno

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer pokonał Gaela Monfilsa 6:4, 4:6, 7:6(3) i jest w ćwierćfinale Mutua Madrid Open 2019. Czwartkowe zwycięstwo było 1200 w karierze Szwajcara w głównym cyklu ATP. Do dalszych gier awansowali też pozostali najwyżej rozstawieni tenisiści, chociaż bliski porażki w meczu z Hubertem Hurkaczem był Alexander Zverev (więcej o meczu tutaj).

W tegorocznej edycji hiszpańskiej imprezy szwajcarski tenisista ma szczęście do francuskich rywali. W meczu drugiej rundy Federer zmierzył się z Richardem Gasquetem i bez większych problemów uzyskał awans. W meczu, którego stawką była najlepsza ósemka, przeciwko Gaelowi Monfilsowi było już zdecydowanie trudniej. Chociaż początek spotkania, a szczególnie pierwszy set, na to nie wskazywał.

Tenisista z Bazylei po niespełna 20 minutach objął prowadzenie w meczu, nie oddając rywalowi nawet gema. To nie podłamało rozstawionego z numerem „15” rywala, który doprowadził do wyrównania w meczu. W decydującej odsłonie początek należał do Monfilsa, który wyszedł na prowadzenie 3:0. Federer co prawda zdołał doprowadzić do remisu 5:5, ale w dwunastym gemie to tenisista z Paryża wypracował sobie dwie piłki meczowe. Jednak Szwajcar podtrzymał zwycięską passę w meczach, w których jednego z setów kończył wynikiem 6:0 i zapewnił sobie awans do piątkowego ćwierćfinału.

Teraz na jego drodze stanie ten, z którym tenisista z Bazylei przegrał po raz ostatni na mączce, Dominic Thiem. Austriak pokonał w meczu trzeciej rundy Fabia Fogniniego i w piątek spróbuje odnieść drugie w karierze zwycięstwo na mączce nad byłym liderem światowego rankingu.
O półfinał w czwartek powalczą również dwaj najwyżej rozstawieni zawodnicy. Novak Dżoković pokonał w dwóch setach Jeremy’ego Chardy’ego. Z kolei Rafael Nadal oddał siedem gemów Francesowi Tiafoe.