Madryt. Przełamanie Czilicia i Chaczanowa, Federer poznał pierwszego rywala

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Marin Czilić pokonał Martina Kliżana, a Karen Chaczanow Jaume Munara w meczach pierwszej rundy turnieju rangi Masters 1000 w Madrycie. Dla obu tenisistów jest to pierwsza wygrana od dwóch miesięcy. Do kolejnej rundy awansował również Richard Gasquet i o 1/8 finału zagra z Rogerem Federerem.

Tegoroczne zmagania w Caja Magica mają kilka smaczków. Jednym z nich jest powrót na korty ziemne po trzech latach Rogera Federera. Szwajcarski tenisista we wtorek rozegra pierwsze spotkanie na mączce od majowego turnieju w Rzymie w 2016 roku. Rywalem tenisisty z Bazylei będzie Richard Gasquet. W swym pierwszym meczu po przerwie spowodowanej operacją kontuzjowanej pachwiny Francuz po blisko dwóch godzinach pokonał 19-letnią nadzieję hiszpańskiego tenisa, Alejandro Davidovicha Fokinę 7:5, 7:6(5).

Przełamania w stolicy Hiszpanii doczekali się Marin Czilić i Karen Chaczanow. Zarówno Chorwat, jak i Rosjanin ostatnie mecze wygrali na początku marca w Indian Wells. Następnie przegrali odpowiednio cztery i pięć spotkań z rzędu. Rozstawiony w Madrycie  z numerem dziewięć Chorwat potrzebował blisko trzech godzin, aby pokonać Martina Kliżana. Chociaż niewiele brakowało, aby to Słowak był rywalem Jana-Lennarda Struffa w kolejnej rundzie. Jednak reprezentant naszych południowych sąsiadów nie wykorzystał czterech piłek meczowych i pożegnał się z Mutua Madrid Open. Z kolei Chaczanow, który w meczu pierwszej rundy pokonał w trzech setach Jauma Munara, w meczu o trzecią rundę zmierzy się z Fernando Verdasco. Hiszpan także w trzech setach odprawił Radu Albota.

Marin Czilić (Chorwacja, 9) – Martin Kliżan (Słowacja, Q) 6:4, 2:6, 7:6(0)
Karen Chaczanow (Rosja, 11) – Jaume Munar (Hiszpania, WC) 6:4, 6:7(5), 6:3
Frances Tiafoe (USA) – Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 14) 6:7(8), 6:3, 6:4
Gael Monfils (Francja, 15) – Andrea Seppi (Włochy) 6:3, 6:1
Richard Gasquet (Francja) – Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania) 7:5, 7:6(5)
Taylor Fritz (USA, Q) – Grigor Dimitrow (Bułgaria) 7:6(8), 7:6(4)
Reilly Opelka (USA, Q) – Pablo Carreno Busta (Hiszpania) 7:6(5), 6:4
Fernando Verdasco (Hiszpania) – Radu Albot (Rumunia) 6:2, 3:6, 6:1