Estoril. Tytuł dla Tsitsipasa

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Stefanos Tsitsipas został triumfatorem piątej edycji Millennium Estoril Open. Grek pokonał w finale Pablo Cuevasa 6:3, 7:6 (4). To pierwszy tytuł ateńczyka wywalczony na kortach ziemnych.

To było drugie spotkanie pomiędzy Stefanosem Tsitsipasem a Pablo Cuevasem. W 2017 roku w Antwerpii lepszy okazał się Grek w dwóch setach i tym razem było tak samo. Finał ten można określić jako pojedynek młodości z doświadczeniem, gdyż różnica wieku pomiędzy tymi tenisistami wynosi 13 lat. Urugwajczyk jest też dobrze obeznany w zdobywaniu tytułów na mączce – ma ich na koncie 6. Z kolei Tsitsipas przed startem tego turnieju nie mógł pochwalić się żadnym trofeum zdobytym na kortach ziemnych.

Mecz rozpoczął się dość wyrównanie, ale to Grek był zawodnikiem, który częściej przejmował inicjatywę i preferował ofensywny styl gry. Solidne uderzenia z linii końcowej przyniosły przełamanie dla ateńczyka już w czwartym gemie. Grał on pewnie i nie pozwalał narzucić Cuevasowi swojego rytmu. 20-latek z Aten był cierpliwy przy konstruowaniu akcji i nie popełniał wielu błędów. To wszystko przełożyło się na szybko wygranego seta 6:3.

Do połowy drugiej partii sytuacja na korcie niewiele się zmieniła. Cuevas próbował nawiązać wyrównaną walkę, jednak Tsitsipas był nie do zatrzymania i już w pierwszym gemie przełamał przeciwnika. Urugwajczyk nie miał nic do powiedzenia przy serwisie rywala aż do stanu 3:4. Wtedy pojawiły się dla niego pierwsze break pointy i szansę wykorzystał natychmiastowo. Widać było, że Grek złapał kryzys, coraz trudniej przychodziło mu zdobywanie punktów i popełniał seryjnie błędy. Przy 5:4 Cuevas miał nawet piłkę setową, ale tenisista rozstawiony z „jedynką” obronił ją i ostatecznie doprowadził do tie-breaka.

W decydującej rozgrywce Tsitsipas odnalazł odpowiedni rytm, zdobył cztery punkty z rzędu i mógł już spokojnie zmierzać po zwycięstwo. Tak spokojnie jednak nie było, gdyż od stanu 6:1 przegrał jeszcze trzy punkty, ale ostatecznie zakończył mecz za czwartą piłką meczową i mógł świętować zdobycie trzeciego tytułu w karierze.

Trofeum wywalczone w Estoril jest trzecim dla Greka w ciągu ośmiu miesięcy. Pierwszy raz ateńczyk triumfuje na mączce, a także jest drugim tenisistą w historii Millennium Estoril Open, który wygrywa tę imprezę jako turniejowa „jedynka” (wcześniej w 2017 roku był to Pablo Carreno Busta).