Estoril. Tsitsipas i Cuevas odwrócili losy spotkań i zmierzą się o tytuł

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Stefanos Tsitsipas i Pablo Cuevas awansowali do finału Millennium Estoril Open. Obaj tenisiści zdołali wygrać swoje mecze, mimo że przegrali partie otwarcia.

Stefanos Tsitsipas musiał się sporo namęczyć, by pokonać Davida Goffin w półfinale Millennium Estoril Open. W pierwszym secie to Belg dominował na korcie, grał ofensywnie i był bardziej regularny od przeciwnika. To wszystko przełożyło się na uzyskanie dwóch przełamań, choć Grek także miał swoje szanse, jednak nie potrafił ich wykorzystać.

Druga partia z kolei była nierówna z obu stron. Tenisiści przełamywali się aż siedem razy, ale w ważnych momentach to ateńczyk zachował więcej zimnej krwi i akurat wtedy pomógł mu znacznie pierwszy serwis. Dzięki niemu Tsitsipas doprowadził do decydującej odsłony. Ta była najbardziej zacięta ze wszystkich. Zawodnicy utrzymywali podania aż do stanu 4:4. W dziewiątym gemie Grek wywierał presję na przeciwniku, Belg zdołał obronić dwa break pointy, ale trzeciej piłki na przełamanie już nie dał rady i tym samym to tenisista rozstawiony z „jedynką” przełamał jako pierwszy w decydującej partii. Ten jeden break wystarczył, by zakończyć mecz i awansować do szóstego finału w karierze.

Rywalem 20-latka z Aten będzie Pablo Cuevas. Urugwajczyk gra w tym turnieju jako „lucky loser” i tę „drugą szansę” wykorzystuje perfekcyjnie. W sobotę Cuevas pokonał Alejandro Davidovicha Fokinę, który ma za sobą fantastyczny występ w Estoril. Hiszpan przebijał się przez eliminacje, a w drabince głównej okazał się lepszy m.in. od Taylora Fritza czy Gaela Monfilsa.

Pokonanie Cuevasa było jednak poza zasięgiem młodego tenisisty z Malagi, choć początek spotkania zapowiadał niespodziankę, gdyż to 19-latek wygrał partię otwarcia. W kolejnych setach natomiast to doświadczenie 33-letniego Urugwajczyka wzięło górę i stracił on zaledwie cztery gemy. Z kolei u Davidovicha Fokiny było widać już zmęczenie i nie wykorzystał on breaka, którego uzyskał na początku trzeciego seta.

Tsitsipas i Cuevas zmierzą się po raz drugi w karierze. Pierwsze spotkanie w 2017 roku w Antwerpii wygrał Grek. Ateńczyk powalczy w niedzielę o trzeci tytuł, a Urugwajczyk o siódmy.

Półfinały singla:

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 1) – David Goffin (Belgia, 4, WC) 3:6, 6:4, 6:4
Pablo Cuevas (Urugwaj, LL) – Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, Q) 3:6, 6:2, 6:2