Monte Carlo. Finał debiutantów! Koniec serii Rafaela Nadala!

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Fabio Fognini pokonał Rafaela Nadala 6:4, 6:2 i powalczy o najcenniejszy tytuł w karierze. Tym samym na osiemnastu zatrzymała się seria zwycięskich spotkań hiszpańskiego tenisisty na kortach Monte Carlo Country Clubu.

Jedenastokrotny mistrz imprezy w księstwie francuskim, powrócił do rywalizacji po ponad dwumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją. Pierwsze dwie rundy tenisista z Manacor przeszedł bez większych problemów, tracąc w nich w sumie siedem gemów. W piątkowym meczu ćwierćfinałowym opór hiszpańskiemu mistrzowi postawił Guido Pella, ale Nadal wyszedł z opresji obronną ręką. Co nie udało się Argentyńczykowi, dzień później dokonał Włoch Fabio Fognini. Sobotni pojedynek między Nadalem a Fogninim był piętnastym obu tenisistów. Trzy z dotychczasowych czternastu spotkań wygrał Włoch, który pokonał tenisistę z Manacor między innymi dwukrotnie na kortach ziemnych.

Początek pierwszej partii drugiego sobotniego półfinału należał do obrońcy tytułu, który objął prowadzenie 3:1. To jednak nie podłamało rozstawionego z numerem „13” rywala. Włoch najpierw doprowadził do stanu 4:4, a następnie wygrywając dwa kolejne gemy objął prowadzenie w spotkaniu. Taki obrót spraw dodał skrzydeł Włochowi, który w drugiej odsłonie prowadził już 5:0. Nadal co prawda zdołał wygrać dwa gemy, ale to było wszystko, na co było tego dnia stać ustępującego mistrza Monte Carlo Rolex Masters.

W niedzielnym finale Fognini, dla którego jest to pierwszy finał turnieju tej rangi w karierze, spotka się z Duszanem Lajoviciem. Serb w dwóch setach pokonał Daniiła Miedwiediewa. Zarówno Włoch jak i Serb stanął przed szansą na pierwszy tytuł w turnieju tej rangi. Trzeci tenisista Serbii w swym pierwszym finale w karierze ma szansę na premierowy tytuł. Z kolei Fognini będący pierwszym Włochem w finale monakijskiego turnieju od roku 1977, powalczy o dziewiąty tytuł mistrzowski.