Rotterdam. Odrodzony Monfils triumfuje

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Gael Monfils zdobył ósmy tytuł w karierze. W finale ABN AMRO World Tennis Tournament 2019 pokonał Stana Wawrinkę 6:3, 1:6, 6:2. Francuz od poniedziałku będzie 23. tenisistą na świecie.

To było szóste spotkanie Gaela Monfilsa i Stana Wawrinki, jednak pierwszy raz zmierzyli się oni w finale. Przed tym starciem bilans meczów wynosił 3:2 dla Szwajcara.

Niedzielny pojedynek pełen był zwrotów akcji i nierównej gry z obu stron. Pewna prawidłowość została jednak zachowana – zawodnik, który pierwszy przełamał w secie, wygrywał go. Mimo że tenisiści przeplatali dobrą grę ze słabszymi momentami, to widowisko stało na wysokim poziomie i emocji nie brakowało.

Walkę o tytuł lepiej rozpoczął Monfils. Francuz był skoncentrowany na każdej piłce, rewelacyjnie serwował i był niezwykle solidny. Wawrinka z kolei popełniał więcej błędów i stracił podanie już w trzecim gemie. Francuz wytrzymywał długie wymiany i to on wygrywał większość z nich. Pod koniec seta gra Szwajcara prezentowała się nieco lepiej, ale popełnił on dwa proste błędy i przegrał 3:6.

Druga odsłona to kompletny zwrot akcji. Uwydatniła się poprawa dyspozycji tenisisty z Lozanny. Wawrinka dwukrotnie przełamał rywala na początku seta i wygrał pierwsze cztery gemy. Trzykrotny mistrz wielkoszlemowy posyłał głębokie uderzenia, więcej piłek kończył. Z kolei Monfils przeżywał kryzys, zarówno fizyczny, jak i pod względem gry. Serwis nie funkcjonował już tak dobrze, a uderzenia nie miały mocy z partii otwarcia. W efekcie Wawrinka wygrał odsłonę 6:1 i wydawało się, że trzeci set zakończy się na jego korzyść.

Decydująca partia to jednak kolejny zwrot akcji. Paryżanin odrodził się, wstąpiły w niego nowe siły i prezentował się, jak na początku tego finału. Tym razem to Szwajcar wyglądał gorzej fizycznie, co miało konsekwencje w przebiegu sytuacji na korcie. Monfils przełamał przeciwnika w trzecim i siódmym gemie. Ponownie spisywał się rewelacyjnie, a Wawrinka popełniał więcej błędów i choć walczył, by odrobić straty, nie był już w stanie zatrzymać rywala. Ostatecznie Monfils wygrał decydującego seta 6:2 i sięgnął po ósmy tytuł w karierze po godzinie i 44 minutach.

To pierwsze trofeum Francuza od 13 miesięcy. Ostatni raz triumfował w styczniu 2018 roku w Dosze. Monfils zdobył także drugi tytuł w turnieju rangi ATP 500 (wcześniej w Waszyngtonie). Od poniedziałku będzie zajmował 23. miejsce w rankingu.

Z kolei Wawrinka, mimo porażki, może zaliczyć ten tydzień do bardzo udanych. Szwajcar awansował do pierwszego finału od Roland Garros 2017 i dzięki temu sukcesowi powróci do Top 50 w zestawieniu ATP.