Rotterdam. Wawrinka i Monfils o tytuł

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Kei Nishikori przegrał decydującego seta pierwszy raz w tym roku. Na drodze Japończyka do drugiego finału w sezonie stanął Stan Wawrinka. W meczu o mistrzostwo ABN AMRO World Tennis Tournament 2019 Szwajcar zmierzy się z Gaelem Monfilsem, który przerwał zwycięską passę Daniiła Miedwiediewa.

Stan Wawrinka pokazał, że wraca do wielkiej formy po dwóch operacjach kolana. Szwajcar awansował do pierwszego finału od Roland Garros 2017. W sobotnim półfinale w trzech setach pokonał Keia Nishikoriego.

Początek spotkania zdecydowanie należał do tenisisty z Lozanny, który wyszedł na prowadzenie 4:0. Wawrinka grał praktycznie bezbłędnie, wywierał presję na rywalu, a Nishikori nie mógł znaleźć swojego rytmu. Japończyk odrobił częściowo straty, ale na niewiele się to zdało, gdyż w ostatnim gemie trzeci raz oddał podanie i to Wawrinka zapisał partię otwarcia na swoje konto.

Z kolei druga odsłona to odwrócenie sytuacji. Zawodnik rozstawiony z „1” wyszedł na prowadzenie 4:0 i to on dominował na korcie. Szwajcar zmniejszył straty do jednego gema, ale przy stanie 5:4 Nishikori był bezbłędny i pewnie zakończył seta.

Decydująca partia była inna niż dwie poprzednie. Tenisiści pilnowali swoich gemów serwisowych i gra była wyrównana z obu stron. Jednak kiedy Japończyk miał podawać, by pozostać w meczu, przytrafiła mu się chwila słabości, którą wykorzystał przeciwnik. Wawrinka posłał dwa winnery w decydującym momencie i mógł świętować awans do finału.
W niedzielnym pojedynku o triumf w tegorocznej edycji ABN AMRO World Tennis Tournament trzykrotny mistrz wielkoszlemowy zmierzy się z Gaelem Monfilsem. Francuz przerwał serię ośmiu wygranych z rzędu przez Daniiła Miedwiediewa.

To był dla Rosjanina 9. mecz w ostatnich 14 dniach w 3 różnych krajach. W końcówce spotkania dało się zauważyć jego zmęczenie, czemu nie sposób się dziwić. Monfils z kolei kontynuuje solidną grę. W poprzednim tygodniu dotarł do półfinału Sofia Open, gdzie przegrał właśnie z Miedwiediewem. Tym razem wyciągnął wnioski z porażki i się zrewanżował.

Monfils jest pierwszym zawodnikiem spoza Top 30, który okazał się lepszy od moskwianina od połowy września. Miedwiediew przegrał też pierwszy pojedynek w tym roku z tenisistą spoza Top 10.

Paryżanin powalczy w niedzielę o 8. tytuł w karierze, z kolei Szwajcar stanie przed szansą zdobycia 17. trofeum. W bezpośrednich starciach prowadzi Wawrinka 3:2, jednak ich ostatnie spotkanie miało miejsce w 2017 roku podczas Roland Garros.