Australian Open. Nadal rozbił De Minaura, Czilić odrobił straty

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Wiele wskazywało na to, że Rafaela Nadala w trzeciej rundzie Australian Open czeka trudna przeprawa z Alexem De Minaurem. Hiszpan rozbił jednak Australijczyka. Ogromne problemy miał za to Marin Czilić, który musiał bronić piłek meczowych.

Alex De Minaur to jedna z największych nadziei australijskiego tenisa. 19-latek już teraz plasuje się w czołowej trzydziestce rankingu ATP, a tuż przed Australian Open zwyciężył w zawodach w Sydney. Gospodarze liczyli na to, że sprawi problemy wracającemu po kontuzji Rafaelowi Nadalowi, lecz Hiszpan nie dał mu w trzeciej rundzie najmniejszych szans.

Rafa od początku narzucił rywalowi swoje warunki. Już w drugim gemie turniejowy numer dwa miał cztery break pointy, ale nie wykorzystał żadnego z nich. Później zapisywał jednak na konto kolejne rozgrywki – po siedmiu wygranych gemach z rzędu prowadził już 6:1, 2:0. Hiszpan w całym meczu ani razu nie stracił podania i po ponad dwóch godzinach zwyciężył 6:1, 6:2, 6:4, wykorzystując szóstą piłkę meczową. Teraz zagra z Tomaszem Berdychem.

Dużo większe problemy od Nadala miał Marin Czilić. Bardzo niewiele brakowało, aby zeszłoroczny finalista już teraz odpadł z turnieju. W pierwszych dwóch setach lepszy od Chorwata okazał się bowiem Fernando Verdasco. W tiebreaku czwartej partii Hiszpan miał nawet dwie piłki meczowe, w tym jedną przy własnym podaniu. Czilić wyszedł jednak z opresji, wygrał tiebreaka, a w piątym secie szybko przełamał rywala i zameldował się w czwartej rundzie.

W kolejnym meczu Chorwat także nie będzie miał łatwego zadania. Po drugiej stronie siatki stanie będący w znakomitej formie Roberto Bautista Agut. Hiszpan na początku sezonu zwyciężył w Dausze, po drodze ogrywając Novaka Dżokovicia. Teraz przez wielu nie był uważany za faworyta w meczu z Karenem Chaczanowem, lecz wyżej notowanemu przeciwnikowi nie oddał nawet seta.

Najbardziej niespodziewanym uczestnikiem czwartej rundy turnieju jest Frances Tiafoe. Amerykanin w meczu dwóch nierozstawionych tenisistów ograł w pięciu partiach Andreasa Seppiego. Jego kolejnym przeciwnikiem będzie Grigor Dimitrow.

Trzecia runda singla:
Rafael Nadal (Hiszpania. 2) – Alex De Minaur (Australia, 27) 6:1, 6:2, 6:4
Marin Czilić (Chorwacja, 6) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 26) 4:6, 3:6, 6:1, 7:6(8), 6:3
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 22) – Karen Chaczanow (Rosja, 10) 6:4, 7:5, 6:4
Frances Tiafoe (USA) – Andreas Seppi (Włochy) 6:7(3), 6:3, 4:6, 6:4, 6:3