Australian Open. Porażka Murraya po heroicznym boju

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

W sesji wieczornej pierwszego dnia Australian Open 2019 na korcie zaprezentowali się m.in. finalista oraz obrońca tytułu sprzed roku. Oczy wszystkich kibiców skierowane były jednak na mecz, w którym walczyli Roberto Bautista Agut i Andy Murray.

Brytyjski tenisista, który w 2016 roku był w finale australijskiego szlema, tuż przed rozpoczęciem tegorocznych zmagań, na specjalnie zwołanej konferencji ogłosił, że obecny sezon jest jego ostatnim w światowym tourze.

Przez niemal całe ponad czterogodzinne spotkanie Szkot walczył nie tylko z rywalem, ale też ze sobą. Widać było, ile wysiłku kosztował 31-letniego zawodnika niemal każdy wygrany punkt. Dwie pierwsze partie wygrane przez Bautistę Aguta w dzisiejszym pojedynku były jednocześnie jego pierwszymi w historii starć z Murrayem (wcześniej grali ze sobą trzykrotnie).

Zagrzewany do walki przez zgromadzonych na Melbourne Arena kibiców były lider światowego rankingu zdołał wygrać dwa kolejne sety, rozstrzygając ich losy w tie-breakach. Kosztowało go to jednak mnóstwo sił i w finałowej partii rywal ponownie przejął kontrolę nad spotkaniem. Wykorzystując drugą piłkę meczową, Bautista Agut zapewnił sobie awans do drugiej rundy. Po ostatniej akcji, Murray, dla którego było to pożegnanie z Australian Open, otrzymał owację na stojąco.

Większych kłopotów z awansem do drugiej rundy nie mieli z kolei bohaterowie zeszłorocznego finału. Zarówno Roger Federer, jak i Marin Czilić pokonali rywali w trzech setach, z czego Chorwat jednego musiał rozstrzygnąć w tie-breaku. Szwajcar oddał jedenaście gemów Denisowi Istominowi, a rozstawiony z „szóstką” Chorwat stoczył trzysetowy mecz z reprezentantem gospodarzy – Bernardem Tomiciem.

Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Denis Istomin (Uzbekistan) 6:3, 6:4, 6:4
Marin Czilić (Chorwacja, 6) – Bernard Tomic (Australia) 6:2, 6:4, 7:6(3)
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 22) – Andy Murray (Wielka Brytania) 6:4, 6:4, 6:7(5), 6:7 (4), 6:2
Andrea Seppi (Włochy) – Steve Johnson (USA, 31) 6:4, 4:6, 6:4, 6:3
Jordan Thompson (Australia) – Feliciano Lopez (Hiszpania) 6:1, 7:6(0), 6:3
John Millman (Australia) – Federico Delbonis (Argentyna) 6:3, 3:6, 7:6(3), 6:2
Taylor Fritz (USA) – Cameron Norrie (Wielka Brytania)  6:3, 7:6(6), 6:2
Yoshihito Nishioka (Japonia) – Tennys Sandgren (USA) 6:4, 7:6(5), 4:6, 6:4
Matthew Ebden (Australia) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 1:6, 6:4, 6:3, 6:4