Doha. Kolejne wymęczone zwycięstwo Dżokovicia

/ Tomasz Górski , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Novak Dżoković drugi raz z rzędu podczas ExxonMobil Open 2019 przegrał premierowego seta. Jednak znowu potrafił wrócić do meczu i pokonał tym razem Nikołoza Basilaszwiliego. Roberto Bautista Agut wyrzucił z turnieju Stana Wawrinkę.

Spotkanie lidera rankingu ATP i Nikołoza Basilaszwiliego miało zaskakujący początek. Gruzin wykorzystał już pierwszą okazję i przełamał Dżokovicia na otwarcie meczu. A co więcej po pięciu gemach miał już zapas dwóch breaków. Serb zdołał odrobić tylko połowę strat i tym samym w drugim meczu z rzędu przegrał premierową partię.

Skoncentrowany Nole od początku drugiej odsłony przejął inicjatywę, potwierdzając ją przełamaniem. I taką przewagę utrzymał do końca seta, choć musiał bronić dwóch break pointów.

Ostatnią odsłonę otworzyły dwa przełamania. Najpierw Dżoković zdobył breaka, by po chwili oddać podanie „na sucho”. W dalszej części, przy dobrej postawie serwisowej obu zawodników o losach seta i meczu zdecydował piąty gem. Wówczas Serb zgarnął kolejnego breaka, którego później tylko potwierdzał pewnymi gemami serwisowymi. I po blisko dwóch godzinach zameldował się w półfinale. Było to drugie spotkanie obu tenisistów i premierowy set wywalczony przez Gruzina.

– Spodziewałem się, że Basilaszwili będzie grał od samego początku bardzo dobrze – powiedział Dżoković. – Wiedziałem, że w ostatnim czasie gra prawdopodobnie najlepszy tenis w swoim życiu. Jest też zdecydowanie jednym z lepiej uderzających zawodników – dodał.

Dżoković wygrał w Doha trzynasty mecz z rzędu, a jego łączny bilans podczas ExxonMobil Open wynosi 15-1. Teraz na drodze triumfatora z roku 2016 i 2017 stanie Roberto Bautista Agut. Hiszpan dość niespodziewanie w dwóch setach ograł Stana Wawrinkę. O losach obu setów decydował słaby początek Szwajcara, który przy premierowej okazji dwukrotnie tracił serwis. Mimo, że później pojawiały się okazje na przełamania powrotne, to ostatecznie Hiszpan do tego nie dopuścił.

– Myślę, że Stan jest naprawdę dobrym graczem, naprawdę jest trudnym przeciwnikiem do pokonania – powiedział Bautista Agut. – Dzisiaj byłem jednak bardzo konsekwentny i myślę, że zagrałem kompletny mecz w dobrym rytmie – dodał.

Dla Bautista Aguta był to udany rewanż na Wawrince za półfinałową porażkę z Sankt Petersburga w 2016 roku.

W drugim półfinale zmierzą się Tomasz Berdych i Maro Cecchinato. Czech bardzo pewnie rozprawił się z Pierre-Huguesem Herbertem, natomiast Włoch był lepszy od Duszana Lajovicia.