Po raz trzydziesty pierwszy drużynowo

/ Michał Jaśniewicz , źródło: arag-world-team-cup.com, foto: arag-world-team-cup.com

Od poniedziałku na kortach Rochusclub w Dusseldorfie rozpocznie się po raz trzydziesty pierwszy Drużynowy Puchar Świata w tenisie. O zwycięstwo walczyć będzie osiem najlepszych tenisowych nacji, podzielonych na dwie grupy. Tytułu bronić będą Argentyńczycy, ale kandydatów do końcowego triumfu jest znacznie więcej.

Drużynowe rozgrywki na kortach w Dusseldorfie rozgrywane są nieprzerwanie od 1978 roku. Lista zwycięzców tego turnieju to przekrój najwybitniejszych przedstawicieli „białego sportu”. Pierwszymi mistrzami byli Hiszpanie, w skład których wchodziło tylko dwóch zawodników: Manule Orantes oraz Jose Higueras. Później tenisiści z Półwyspu Iberyjskiego sięgali po to trofeum jeszcze trzykrotnie. Czterokrotnie puchar wznosili też do góry Niemcy oraz Australijczycy.

W ubiegłym sezonie końcowy sukces odnieśli prowadzeni przez Daniela Orsanica: Agustin Calleri, Juan Ignacio Chela, Sebastian Prieto oraz Jose Acasuso. Pokonali oni w finale 2:1 Czechów. W tym roku obie nacje spotkają się już w rozgrywkach grupowych (grup. czerwonej), a o awans do finału walczyć będą też z Amerykanami i Szwedami. Szczególnie drużyna Stanów Zjednoczonych wystawiła szalenie silną drużynę, w skład której wchodzą Andy Roddick, James Blaek, Wayne Odesnik oraz najlepsi debliści świata Bob i Mike Bryanowie. Ekipa prowadzona przez Johna Roddicka jest zdeterminowana, by po raz piąty, ale pierwszy od 1993 roku, sięgnąć po to trofeum dla swojego kraju. Chociaż tenisiści z USA nie należą do specjalistów od gry na czerwonej mączce, to jednak żadna inna drużyna nie wystawiła tak silnego składu co oni.

W grupie „niebieskiej” faworytów jeszcze trudniej wskazać. Na pewno groźni będą Hiszpanie, którzy ostatni raz wygrali w Dusseldorfie jedenaście lat temu. Tym razem ich barwy reprezentować będą David Ferrer, Feliciano Lopez i Marcel Granollers-Pujol. Niemniejsze szanse na awans do finału będą mieli Rosjanie (Michaił Jużnyj, Igor Andriejew i Dimitrij Tursunow), a także gospodarze Niemcy, w których składzie znalazł się aż pięciu zawodników (Philipp Kohlschreiber, Nicolas Kiefer, Denis Gremelmayr, Philipp Petzchner i Christopher Kas). Skład grupy „niebieskiej” uzupełnią tradycyjnie nieobliczalni Włosi, którzy grali finale tej imprezy w 1979 i 1980 roku.

W czterodrużynowych grupach zespoły grają ze sobą systemem „każdy z każdym”, a do finału awansuje zwycięska nacja. Na jedno spotkanie składają się dwa pojedynki singlowe (grane do dwóch wygranych setów) oraz na koniec rywalizacja deblistów (przy stanie 1:1 decyduje tie-break meczowy). Pierwsze mecze grupowe rozpoczynają się dziś o godzinie 12:30, a zakończą się w piątek. Wielki finał przewidziany jest na sobotę.

Grupa „niebieska”:
Hiszpania (David Ferrer, Feliciano Lopes, Marcel Granollers-Pujol)
Rosja (Michaił Jużnyj, Igor Andriejew i Dimitrij Tursunow)
Niemcy (Philipp Kohlschreiber, Nicolas Kiefer, Denis Gremelmayr, Philipp Petzchner i Christopher Kas)
Włochy (Potito Starace, Simone Bolelli, Leonardo Azzaro)

Grupa „czerwona”:
USA (Andy Roddick, James Blakes, Wayne Odesnik, Bob Bryan, Mike Bryan)
Argentyna (Guillermo Canas, Juan Ignacio Chela)
Czechy (Tomas Berdych, Ivo Minar, Pavel Vizner)
Szwecja (Robin Soderling, Thomas Johansson, Robert Lindstedt)