Moskwa. Rosyjskie starcie o finał

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Daniił Miedwiedew i Karen Chaczanow nie zawodzą oczekiwań lokalnych kibiców. Obaj wygrali pojedynki ćwierćfinałowe i stoczą walkę o finał VTB Kremlin Cup. Drugą parę półfinałową utworzyli Adrian Mannarino i Andreas Seppi.

Rosyjscy fani tenisa będą mieli na pewno jednego przedstawiciela w finale imprezy. O szansę gry o tytuł powalczą Daniił Miedwiedew i Karen Chaczanow – dwóch 22-latków z Moskwy, nadzieje światowego i rosyjskiego tenisa, obecnie dwóch najlepszych tenisistów z tego kraju. Jedno jest pewne, którykolwiek wygra w sobotnim starciu, będzie upatrywany jako faworyt do tytułu.

Aby awansować do półfinału, obaj musieli stoczyć zacięte pojedynki. Miedwiedew pokonał w trzech setach Ricardasa Berankisa. Na początku wydawało się, że będzie to kolejny łatwy mecz Rosjanina. Wygrał pewnie pierwszego seta, grał ofensywnie i nie miał problemów z prowadzeniem gry. Kłopoty zaczęły się jednak w drugiej partii. Litwin zaczął częściej przejmować inicjatywę, popełniał mało błędów, a kryzys Miedwiediewa trwał. O losach spotkania zadecydował trzeci set. W nim walka była niezwykle zacięta, żaden z tenisistów nie tracił serwisu aż do dziesiątego gema. Berankis nie wytrzymał presji i dał się przełamać, co dało zwycięstwo turniejowej „dwójce”.

Chaczanow z kolei nie pozwolił rywalowi na urwanie seta, ale Mirza Basić stawił solidny opór, przede wszystkim w drugiej odsłonie. Pierwsza partia padła gładko łupem Rosjanina, natomiast kolejna to bój o każdą piłkę. W efekcie zawodnicy rozegrali tie-breaka, który obfitował w zwroty akcji. Ostatecznie jednak to faworyt gospodarzy zachował więcej zimnej krwi w końcówce i zameldował się w półfinale.

Miedwiediew w poniedziałek zadebiutuje w Top 20. Chaczanow może do niego dołączyć, o ile zdobędzie tytuł w rodzinnym mieście.
Powody do radości mieli w piątek także Adrian Mannarino i Andreas Seppi. Francuz zatrzymał kwalifikanta Egora Gerasimowa, który rozgrywał jeden z najlepszych turniejów w życiu. Mimo że Białorusin często miał przewagę sytuacyjną na korcie, to w ważnych momentach brakowało mu doświadczenia, co wykorzystywał Mannarino. Włoch z kolei okazał się lepszy od rozstawionego z numerem cztery Filipa Krajinovicia.

Początek włosko-francuskiego pojedynku rozpocznie się nie przed 14:30 polskiego czasu. Później na kort wyjdą dwaj Rosjanie.

Ćwierćfinały singla:
Daniił Miedwiedew (Rosja, 2) – Ricardas Berankis (Litwa, LL) 6:2, 1:6, 6:4
Karen Chaczanow (Rosja, 3, WC) – Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina) 6:2, 7:6 (5)
Andreas Seppi (Włochy) – Filip Krajinović (Serbia, 4) 6:4, 7:6 (2)
Adrian Mannarino (Francja) – Egor Gerasimow (Białoruś, Q) 7:6 (3), 6:3