Szanghaj. Młoda krew górą

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Stefanos Tsitsipas i Borna Czorić okazali się lepsi od bardziej doświadczonych rywali. Grek pokonał Gaela Monfilsa, Chorwat natomiast po raz pierwszy w karierze ograł Stana Wawrinkę. Z turniejem szybko pożegnali się za to Nick Kyrgios i Milos Raonic.

Mecz z Gaelem Monfilsem był dla Stefanosa Tsitsipasa poważnym sprawdzianem. Grek prezentuje w tym sezonie naprawdę dobrą formę, choć ostatnie wyniki nie mogą go za bardzo cieszyć. Tym razem zdołał jednak przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę i po 2 godzinach i 22 minutach awansował do drugiej rundy.

Widowisko, które zafundowali Grek i Francuz było ciekawe i obfitowało w wiele zwrotów akcji. Obaj tenisiści mieli problemy z utrzymywaniem serwisu, o czym świadczy sześć przełamań. Wymiany były długie i wyczerpujące. Lepiej w tej sytuacji poradził sobie młodszy z zawodników, który w pierwszej partii obronił nawet trzy piłki setowe.

– Gael posiada rytm gry, który nie jest zbyt wygodny. Nigdy nie wiesz, czego się spodziewać – powiedział Tsitsipas. – Starałem się być spokojny i skupiony. Nawet, kiedy odłamał mnie, gdy serwowałem na mecz, to nie załamałem się – dodał. W kolejnej rundzie 20-latek z Aten zmierzy się z Karenem Chaczanowem.

Innym przedstawicielem Next Gen, który także zameldował się w następnym etapie turnieju jest Borna Czorić. Chorwat pierwszy raz w karierze pokonał Stana Wawrinkę. Szwajcar wraca do formy po kontuzji kolana i z meczu na mecz gra coraz pewniej. Czorić natomiast nie zaliczył dobrych startów w Azji w tym sezonie – odpadał w pierwszych meczach w Shenzhen i w Pekinie. Tym razem było jednak inaczej. Obaj pokazali dużo dobrego tenisa, ale ostatecznie to Chorwat był góra. W trzecim secie tenisista z Zagrzebia zdobył trzy z czterech pierwszych gemów i nie oddał tej przewagi do końca meczu.

W drugiej rundzie Chorwat powalczy z Bradleyem Klahnem. Amerykanin sprawił niespodziankę, eliminując Nicka Kyrgiosa. To dopiero czwarte zwycięstwo Klahna w tourze w tym sezonie. Australijczyk po raz kolejny nie zachował koncentracji i praktycznie przegrał wygrany mecz. Od stanu 4:4 w drugim secie stracił pięć gemów z rzędu, a potem na odrabianie strat było już za późno.

Inną niespodziankę w poniedziałek sprawił Mackenzie McDonald. Amerykański kwalifikant odprawił w trzech setach Milosa Raonica. Następnym rywalem McDonalda będzie Roberto Bautista Agut. Hiszpan bez większych problemów pokonał Andrieja Rublowa.

We wtorek do rywalizacji w Rolex Shanghai Masters przystąpią m.in. Novak Dżoković, Marin Czilić, Dominic Thiem czy Denis Shapovalov. Polscy kibice natomiast będą mogli zobaczyć w akcji Huberta Hurkacza. Pojedynek z Hyeonem Chungiem rozpocznie się o godzinie 7:00 polskiego czasu.

Sam Querrey (USA) – Diego Schwartzman (Argentyna, 9) 6:3, 6:4
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 10) – Gael Monfils (Francja) 7:6 (4), 4:6, 6:4
Borna Czorić (Chorwacja, 13) – Stan Wawrinka (Szwajcaria, WC) 4:6, 6:4, 6:3
Mackenzie McDonald (USA, Q) – Milos Raonic (Kanada, 14) 6:3, 5:7, 6:3
Marco Cecchinato (Włochy, 16) – Gilles Simon (Francja) 6:7 (4), 6:4, 7:6 (2)
Roberto Bautista Agut (Hiszpania) – Andriej Rublow (Rosja) 6:3, 6:4
Matthew Ebden (Australia) – Frances Tiafoe (USA) 3:6, 6:4, 6:3
Taylor Fritz (USA, Q) – Robin Haase (Holandia) 6:3, 7:6 (3)