Puchar Davisa. Bryan i Harrison przedłużają amerykańskie nadzieje

/ Tomasz Górski , źródło: daviscup.com/atpworldtour.com, foto: AFP

Mike Bryan i Ryan Harrison wygrali pięciosetowy maraton z Ivanem Dodigiem i Mate Paviciem. Dzięki czemu Amerykanie cały czas pozostają w walce o finał.

Po dwóch meczach singlowych zakończonych w trzech setach, dopiero drugi dzień przyniósł wielkie tenisowe emocje. Sobotnie spotkanie deblistów w Zadarze rozpoczęło się od bardzo zaciętych gemów. Obie ekipy miały szanse na breaki. Jako pierwsi przy stanie 3:3 serwis stracili Amerykanie. Jednak w końcówce partii więcej błędów zaczęli popełniać gospodarze. W ich konsekwencji zarówno Dodig jak i Pavić zostali przełamani i przegrali 5:7. Druga odsłona przyniosla po jednym przłemaniu z obu stron i o jej losach zdecydowal tie break. W dodatkowej rozgrywce ponownie lepiej zaprezentowali się zawodnicy z Ameryki Północnej.

Kolejny set był bardzo jednostronny. Od początku dominowali w nim gospodarze i pewnie zwyciężyli 6:1. Był to początek powrotu do meczu podopiecznych Żelijko Krajana.Czwarty set był jedynym, w którym nie udało się w dwunastu gemach wywalczyć przełamania. A w „trzynastym” gemie Dodig i Pavić zrewanżowali się za drugą odsłonę i tym razem byli górą.

Decydująca partia lepiej rozpoczęła się dla Bryana i Harrisona. Amerykanie prowadzili już 2:0. Jednak ta zaliczka znów okazała się zbyt mała. Gospodarze, niesieni dopingiem własnych kibiców, kolejny raz odrobili straty. Zasłużenie, po znakomitym meczu wszystko rozstrzygnęło się w tie breaku. Tam szybko przewagę wypracowali sobie Amerykanie. Przy stanie 6:4 serwowali aby wygrać mecz, choć meczbola nie wykorzystali. Co nie udało się przy serwisie, stało się chwilę później. Doskonały return Amerykanina zakończył spotkanie. Tym samym Bryan i Harrison przedłużyli szansę ekipy USA na awans do finału.

Już jutro rozstrzygnie się sprawa awansu do wielkiego finału i poznamy rywali Francuzów. Jako pierwszy okazję zakończenia rywalizacji będzie miał Marin Czilić, którzy podejmie Steve’a Johnsona. Jeśli Amerykanin sprawi niespodzianke i pokona faworyta gospodarzy to o awansie zdecyduje mecz Borny Czoricia i Francesa Tiafoe. Początek zmagań od 11.00.