Turnieje ATP. Zmienne szczęście faworytów w Kitzbuhel i Los Cabos

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Czterech najwyżej rozstawionych zawodników odpadło w środę w 2. rundzie w Kitzbuhel. Faworyci zameldowali się z kolei w ćwierćfinałach zmagań w Los Cabos, a w waszyngtońskich derbach Wielkiej Brytanii Andy Murray pokonał Kyle’a Edmunda.

Największym rozczarowaniem dla austriackich kibiców była porażka ich faworyta – Dominica Thiema. Rozstawiony z numerem jeden tenisista w trzech setach uległ Martinowi Kliżanowi. Dla Słowaka, który do turnieju głównego dostał się z kwalifikacji, jest to trzecia wygrana nad ósmym obecnie zawodnikiem rankingu ATP.

– Pierwszy set był naprawdę zły – rozpoczął ocenę swego występu Thiem – w kolejnych dwóch było lepiej, ale nie na tyle, aby wygrać. Momentami miałem przebłyski naprawdę dobrej gry, ale ostatecznie się nie udało i to jest bardzo rozczarowujące – podsumował Austriak, który ani razu jeszcze nie pokonał Kliżana.

Rywalizację w narciarskim austriackim kurorcie zakończyli na drugiej rundzie także obrońca tytułu Phillip Kohlschreiber oraz Fernando Verdasco i Robin Haase. Tym samym do ćwierćfinału nie awansował żaden z czterech najwyżej rozstawionych w turnieju tenisistów i w tym roku poznamy nowego mistrza Generali Open Kutzbuhel.

Pierwszą rakietą Wielkiej Brytanii jest obecnie Kyle Edmund. Zajmujący przez wiele lat tę pozycję Andy Murray powoli dochodzi do siebie po blisko rocznej przerwie spowodowanej kontuzją biodra. W środę obaj panowie spotkali się w drugiej rundzie Citi Open i górą był bardziej utytułowany z wyspiarzy.

Pokonując osiemnastego obecnie tenisistę świata, Murray odniósł premierowe od Roland Garros 2017 zwycięstwo nad zawodnikiem z Top 20 rankingu. Po raz pierwszy od ubiegłorocznego Wimbledonu odniósł też dwa turniejowe zwycięstwa z rzędu. W kolejnej rundzie Szkot zmierzy się z Mariusem Copilem, który odprawił turniejową „czternastkę” Jeremy’ego Chardy’ego.

Do dalszych gier awansowali za to rozstawieni z jedynką Alexander Zverev i trójką David Goffin. Niemiec w trwającym dwa dni meczu pokonał Maleka Jaziriego, a Belg okazał się lepszy od Pierre-Huguesa Herberta.

Większych problemów z awansem do kolejnej rundy nie mieli faworyci rywalizacji w Los Cabos. W ćwierćfinale meksykańskiej imprezy zameldowali się kolejno Juan Martin del Potro, Fabio Fognini, Damir Dżumhur i Adrian Mannarino.
Jedynym z tej czwórki, który w środowym meczu drugiej rundy stracił seta był Fabio Fognini. Rozstawiony z „dwójką” Włoch przegrał premierową partię z Quentinem Halysem, aby z kolejnych szesnastu gemów oddać rywalowi tylko cztery.

Waszyngton
Alexander Zverev (Niemcy, 1) – Malek Jaziri (Tunezja) 6:2, 6:1
David Goffin (Belgia, 3) – Pierre-Hugues Herbert (Francja) 6:2, 1:6, 7:6(5)
Andy Murray (Wielka Brytania) – Kyle Edmund (Wielka Brytania, 4) 7:6(4), 1:6, 6:4
James Duckworth (Australia, PR) – Jason Kubler (Australia, PR) 1:6, 6:2, 7:6(5)
Marius Copil (Rumunia) – Jeremy Chardy (Francja, 14) 6:4, 6:4
Mischa Zverev (Niemcy, 15) – Tim Smyczek (USA, WC) 6:2, 7:6(7)
Tommy Paul (USA, WC) – Alex Bolt (Australia, Q) 3:6, 7:6 (0), 6:2

Los Cabos

Juan Martin del Potro (Argentyna, 1) – Marcos Giron (USA, Q) 7:5, 6:3
Fabio Fognini (Włochy, 2) – Quentin Halys (Francja) 2:6, 6:4, 6:0
Damir Dżumhur (Bośnia i Hercegowina, 3) – Thomas Fabbiano (Włochy) 7:6(5), 7:6(5)
Adrian Mannarino (Francja, 4) – Elias Ymer (Szwecja) 6:0, 6:2
Egor Gerasimov (Białoruś) – Sam Querrey (USA, 5) 7:5, 5:7, 7:6(6)
Cameron Norrie (Wielka Brytania) – Feliciano Lopez (Hiszpania, 8) 6:3, 6:3
Yoshihito Nishioka (Japonia, PR) – Taylor Fritz (USA, 7) 7:6(3), 6:1
Michael Mmoh (USA) – Peter Polansky (Kanada) 7:6(1), 7:6(2)

Kitzbuhel
Martin Klizan (Słowacja, Q) – Dominic Thiem (Austria, 1) 6:1, 1:6, 7:5
Denis Istomin (Uzbekistan, Q) – Phillip Kochlschreiber (Niemcy, 2) 5:7, 6:3, 6:1
Nicolas Jarry (Chile) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 3) 6:7(6), 7:5, 6:3
Jaume Munar (Hiszpania) – Robin Haase (Holandia, 4) 7:6(5), 6:4
Maximilian Marterer (Niemcy, 6) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:3, 6:4
Dusan Lajovic (Serbia, 8) – Dennis Novak (Austria, WC) 6:2, 6:4
Taro Daniel (Japonia) – Laslo Djere (Serbia) 6:3, 6:2
Matteo Berrettini (Włochy) – Radu Albot (Mołdawia) 6:3, 6:7(3), 6:1