Wimbledon. Federer zgodnie z planem, debiut Tsitsipasa i Monfilsa

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer pokonał Jana-Lennarda Struffa w trzeciej rundzie Wimbledonu. Wygrali również Stefanos Tsitsipas oraz Gael Monfils i obaj po raz pierwszy zagrają w 1/8 finału londyńskiego turnieju.

Szwajcarski tenisista to jeden z kandydatów do końcowego triumfu w turnieju co potwierdził w spotkaniu przeciwko Niemcowi. Wygrywając ze Struffem 3:0, Federer przedłużył dotychczasową serię wygranych setów z rzędu na londyńskiej imprezie do 29.

Jeżeli ośmiokrotny mistrz utrzyma formę do półfinału, poprawi swój dotychczasowy rekord 34 wygranych partii. Pierwszym, który zechce mu pokrzyżować plany, będzie Adriann Mannarino, który w piątkowym meczu trzeciej rundy pokonał Daniiale Medvedeva. Dla Szwajcara występ przeciwko Rosjaninowi będzie szesnastym na tym etapie rywalizacji na Wimbledonie. Za to swój debiut w 1/8 finału zaliczą Stefanos Tsitsipas i Gael Monfils.

Francuz nigdy na Londynie nie awansował do IV rundy, a Sam Querrey jedyny półfinał Wielkiego Szlema osiągnął właśnie na brytyjskiej trawie. Dlatego wynik piątkowej potyczki obu tenisistów należy uznać za niespodziewany.

Pierwszą partię wygrał lepiej radzący sobie na trawie Amerykanin. Jednak odkąd na początku drugiej odsłony Monfils poprosił o przerwę medyczną, Francuz przejął inicjatywę i w efekcie osiągnął premierowy awans do najlepszej szesnastki zmagań.

– Myślę, że rozegrałem dobry mecz. Miałem tylko jeden słabszy gem, przy 5:6 w pierwszym secie, kiedy zostałem przełamany. On na początku serwował niesamowicie i trudno mi było odczytywać jego zamiary, ale wiedziałem, że muszę być cierpliwy i to przeczekać. Kluczem do zwycięstwa było to, że od drugiej partii wykorzystywałem szanse na przełamania – mówił paryżanin, który o ćwierćfinał zagra z Kevinem Andersonem.

Historię w piątek stworzył również Stefanos Tsitsipas. 19-letni Grek bez straty seta pokonał Thomasa Fabbiano i jako czwarty Grek w historii, a pierwszy w erze open, awansował do 1/8 finału turnieju wielkoszlemowego. O ćwierćfinał tenisista z Aten powalczy z Johnem Isnerem. Amerykanin w spotkaniu trzeciej rundy odprawił bez straty seta Radu Albota.

Trzecia runda singla:
Roger Federer (Szwajcaria, 1) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:3, 7:5, 6:2
Alexander Zverev (Niemcy, 4) – Taylor Fritz (USA) 6:4, 5:7, 6:7(0), 6:1, 6:2
Kevin Anderson (RPA, 8) – Phillip Kohlschreiber (Niemcy, 25) 6:3, 7:5, 7:5
John Isner (USA, 9) – Radu Albot (Mołdawia) 6:3, 6:3, 6:4
Gael Monfils (Francja) – Sam Querrey (USA, 11) 5:7, 6:4, 6:4, 6:2
Adrian Mannarino (Francja, 22) – Andreii Medvedev (Rosja) 6:4, 6:3, 4:6, 5:7,6:3
Stefanos Tsitsipas (Grecja, 31) – Thomas Fabbiano (Włochy) 6:2, 6:1, 6:4
Mackenzie McDonald (USA) – Guido Pella (Argentyna) 6:4, 6:4, 7:6(6)