Madryt. Kolejny Masters w kolekcji Zvereva

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Alexander Zverev sięgnął po trzeci tytuł złotej serii ATP World Tour. Do wygranych w Rzymie i Montrealu dołożył triumf w Mutua Madrid Open. Niemiec w finale pokonał Dominica Thiema 6:4, 6:4, po 78 minutach gry. To ósmy zwycięski turniej młodszego Zvereva w karierze, drugi w tym roku.

Przed niedzielnym finałem, „Sascha” pokonał Thiema tylko raz, jednak nigdy na korcie ziemnym. Obaj tenisiści prezentowali wysoką formę w Madrycie. Austriak okazał się pogromcą „króla mączki” Rafaela Nadala, natomiast Zverev nie stracił seta w całym turnieju. Dlatego też niezwykle trudno było wskazać faworyta niedzielnego spotkania.

Pojedynek lepiej rozpoczął się dla Niemca, który już w pierwszym gemie przełamał rywala. Thiem wydawał się zestresowany, popełniał dużo błędów i cały czas szukał dobrej dyspozycji z poprzednich meczów. Młodszy z braci Zverevów natomiast grał solidnie, cierpliwie rozdzielał piłki po korcie, a co najważniejsze rzadko psuł uderzenia. W kolejnych gemach tenisista rozstawiony z „piatką” zagrywał coraz pewniej, zaczął więcej trafiać pierwszym podaniem, jednak gemy serwisowe „Saschy” nadal były poza jego zasięgiem. Najbardziej zacięty fragment gry miał miejsce przy stanie 5:4 dla Niemca, kiedy to Thiem zdołał doprowadzić do równowagi, jednak wtedy podanie tenisisty z Hamburga okazało się kluczowe i zapisał seta otwarcia na swoje konto.

Druga odsłona to lustrzane odbicie pierwszej. Thiem ponownie nie wytrzymał presji i dał się przełamać na samym początku partii. To wystarczyło turniejowej „dwójce”. W trzecim gemie Niemiec miał kolejne break pointy i mógł wyjść na prowadzenie 3:0, ale rywal zdołał oddalić zagrożenie. Dalej set toczył się na zasadzie wygrywania własnych podań. Austriak walczył do końca i starał się odłamać przeciwnika, jednak niedzielna dyspozycja Zvereva nie pozwoliła na wiele.

Tenisista z Wiener Neustadt drugi rok z rzędu przegrał finał w stolicy Hiszpanii i wciąż czeka na pierwszy triumf w imprezie rangi Masters 1000.

Przedstawiciel nowej generacji zdobył trzeci tytuł Masters 1000 po Rzymie i Montrealu w 2017 roku. Tym samym Niemiec wygrał ósmy turniej w karierze i poprawił bilans pojedynków z Thiemem na 2:4. Ro dziewiąty zwycięski mecz z rzędu 21-latka (w poprzednim tygodniu był najlepszy w Monachium). Co więcej, trzeci zawodnik świata jest piątym aktywnym tenisistą, który wygrał trzy lub więcej turniejów tej prestiżowej rangi, dołączając do słynnej wielkiej czwórki – Federera, Nadal, Dżokovica i Murraya.