Nowy Jork. Anderson i Querrey w ćwierćfinale

/ Łukasz Lewtak , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Rozstawiony z numerem 1 Kevin Anderson rozpoczął udział w imprezie New York Open od zwycięstwa w drugiej rundzie z amerykańskim kwalifikantem Ernesto Escobedo. Swój mecz wygrała również turniejowa „dwójka”, Sam Querrey.

Kevin Anderson jest rozstawiony z numerem 1 w turnieju rangi ATP dopiero po raz piąty w swojej 12-letniej karierze. 11. tenisista rankingu najwyraźniej odczuwał związaną z tym presję, ponieważ w meczu drugiej rundy miał duże problemy ze sklasyfikowanym na 131. pozycji Ernesto Escobedo. Amerykański kwalifikant zaskoczył przeciwnika w pierwszym secie, który wygrał 6:3. Później jednak Anderson umiejętnie korzystał ze swojej najgroźniejszej broni, czyli serwisu. Zawodnik z RPA triumfował w drugiej partii 6:4, a w trzeciej zwyciężył w tie breaku 7-5. W decydującym secie Anderson wygrał aż 94% (29 z 31) piłek rozgrywanych przy jego podaniu.

Przeciwnik zaprezentował się bardzo dobrze. Miał potężny serwis, znakomicie grał z linii końcowej. Czasami w tenisie decyduje jeden lub dwa punkty – powiedział po meczu Kevin Anderson, który w ćwierćfinale zmierzy się z innym Amerykaninem, Francesem Tiafoe. Sklasyfikowany na 98. miejscu w rankingu zawodnik z Maryland pokonał w spotkaniu drugiej rundy Izraelczyka Dudiego Selę (100 ATP) 6:4, 3:6, 6:0. Warto podkreślić, że dla Tiafoe to pierwszy ćwierćfinał turnieju rangi ATP w karierze.

W ćwierćfinale New York Open zagra również rozstawiony z numerem 2 Sam Querrey. W meczu drugiej rundy Amerykanin zaserwował 13 asów, obronił wszystkie trzy break pointy i pokonał Michaiła Jużnego 6:4, 6:3. O półfinał Querrey powalczy z Ivo Karloviciem, który wygrał z rozstawionym z numerem 6 Ryanem Harrisonem 6:4, 6:4. Dwie pozostałe pary ćwierćfinałowe to Radu Albot – Kei Nishikori (5) i Adrian Menendez-Maceiras – Adrian Mannarino (4).

Kevin Anderson (RPA, 1) – Ernesto Escobedo (USA, Q) 3:6, 6:4, 7:6(5)
Sam Querrey (USA, 2) – Michaił Jużny (Rosja) 6:4, 6:3
Ivo Karlović (Chorwacja) – Ryan Harrison (USA, 6) 6:4, 6:4
Frances Tiafoe (USA) – Dudi Sela (Izrael) 6:4, 3:6, 6:0