Quito. Dwaj Hiszpanie w finale

/ Łukasz Lewtak , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

W finale turnieju ATP 250 w Quito zmierzą się dwaj Hiszpanie. O tytuł zagrają Roberto Carballes Baena i rozstawiony z numerem 2 Albert Ramos Vinolas.

Carballes Baena (107 ATP) awansował do finału turnieju rangi ATP po raz pierwszy w karierze. W półfinale okazał się lepszy od Słowaka Andreja Martina (156 ATP), wygrywając 4:6, 6:3, 6:2. Dla obu zawodników był to zaledwie drugi półfinał w karierze. Wcześniej Carballes Baena bez powodzenia walczył w tej fazie rozgrywek tylko z Casablance w 2014 roku, natomiast Martin wygrał na tym etapie podczas turnieju w chorwackim Umagu dwa lata temu.

Dzisiejszy półfinał rozpoczął się lepiej dla Carballesa Baeny, który w ubiegłym roku odpadł w Quito na etapie ćwierćfinałów. Hiszpan wyszedł na prowadzenie 3:0 w pierwszym secie, jednak później Martin zdominował grę z linii końcowej i wygrał sześć z siedmiu pozostałych gemów w tej partii. 24-letni Carballes Baena zdołał odwrócić losy meczu na początku drugiego seta. W pierwszym gemie obronił trzy break pointy od stanu 0:40 i od tej chwili to on rozdawał karty na korcie. Hiszpan pewnie wygrał drugą i trzecią partię 6:3, 6:2 i mógł świętować największy sukces w swojej karierze.

Jestem bardzo szczęśliwy. Kiedy przyjechałem do Quito, nie spodziewałem się tego. Z dnia na dzień gram coraz lepiej. Dziś spisałem się znakomicie po pierwszym secie. Jutro nie będę faworytem. To będzie mój pierwszy finał. Jestem szczęśliwy, mam się dobrze i będę miał szanse – powiedział hiszpański tenisista po dzisiejszym półfinale.

W finale Carballes Baena powalczy ze swoim rodakiem Albertem Ramosem Vinolasem (21 ATP). Rozstawiony z numerem 2 zawodnik z Barcelony pokonał w półfinale Brazylijczyka Thiago Monteiro 6:4, 6:7(4), 6:4. Mecz trwał aż dwie godziny i 41 minut. Sklasyfikowany na 118. miejscu w rankingu ATP Monteiro dzielnie walczył z faworyzowanym Hiszpanem, lecz ostatecznie musiał uznać jego wyższość. Ramos Vinolas znakomicie serwował – wygrał 80% piłek po pierwszym i 70% po drugim podaniu. Ani razu nie stracił swojego podania – obronił oba break pointy, jakie w całym spotkaniu miał jego przeciwnik. Jutro Ramos Vinolas powalczy o drugi tytuł ATP w karierze. Wcześniej triumfował w Bastad w 2016 roku.

Półfinały singla:
Albert Ramos Vinolas (Hiszpania, 2) – Thiago Monteiro (Brazylia) 6:4, 6:7(4), 6:4
Roberto Carballes Baena (Hiszpania) – Andrej Martin (Słowacja) 4:6, 6:3, 6:2